Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Vězeňští lékaři donutili stovky žen ke sterilizaci

Lékaři ve dvou kalifornských věznicích nutili ženy k souhlasu se sterilizací. V letech 2006–10 ji provedli 148 ženám, a navíc bez předepsaného souhlasu státních úřadů, který platí od roku 1994. Uvedl to server Střediska pro investigativní zpravodajství (CIR).

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Vězeňští lékaři donutili stovky žen ke sterilizaci

„Zdravotnický personál ženy ke sterilizaci nutil a zaměřoval se na ty, o nichž předpokládal, že se za mříže v budoucnu vrátí,“ napsal CIR.

Další asi stovka případů se datuje zpět do 90. let. Stát lékařům za zákroky vyplatil celkem na 150 tisíc dolarů (tři mil. Kč).

Crystal Nguyenová (28), exvězeňkyně z Chowchillu, v roce 2007 pomáhala na ošetřovně a často prý slyšela, jak zdravotníci naléhají na opakovaně trestané ženy, aby ke sterilizaci svolily. „Myslí si, že to jsou zvířata, která už nemají rodit?“ říkala si.

Christina Corderová (34), matka pěti dětí, byla těhotná a pod tlakem vězeňského gynekologa Jamese Heinricha. „Vnucoval mi pocit, že jsem špatná matka, jestli si to nenechám udělat,“ řekla. Lékař to popírá. Naopak tvrdí, že ženám prokazoval dobrou službu, jelikož po císařských řezech by další těhotenství ohrozilo jejich zdraví.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků