Hlavní obsah
 

Ve Veracruzu propustili kvůli korupci všechny policisty

Guvernér mexického státu Veracruz se rozhodl vyhlásit neobvyklé opatření proti korupci. Kvůli podezření, že někteří policisté spolupracují s drogovými kartely, jejichž boje v letošním roce stát zasáhly v dosud nevídané míře, rozpustil celý policejní sbor v přístavním městě Veracruz. O bezpečnost města se od čtvrtka starají příslušníci námořnictva, napsal deník The Wall Street.

 
Ve Veracruzu propustili kvůli korupci všechny policisty

Guvernér Javier Duarte tento týden oficiálně propustil všech 900 městských strážníků a sto zaměstnanců v policejní administrativě. Ti pak za dohledu příslušníků námořnictva vraceli své odznaky, uniformy a zbraně. Ve čtvrtek už byli členové námořnictva v neprůstřelných vestách viděni v ulicích, kde dokonce řídili dopravu.

Guvernérova mluvčí Gina Dominguezová řekla, že policisté byli propuštěni kvůli zavedení zákonné povinnosti, aby do roku 2013 všichni policisté podstoupili test na detektoru lži a další procedury. Dodala, že propuštění mohou požádat o opětovné přijetí do služby.

Podle komentářů rozhodnutí propustit policejní sbor ve městě s půl miliónem obyvatel ukazuje, jak mocně se v Mexiku šíří kriminalita. Zároveň ale platí, že ve Veracruzu zatím stačilo podstoupit test na detektoru lži jen šest procent policistů, v celé zemi pak necelá pětina.

Neprošli na detektoru lži

Policisté ovšem dostávají výpovědi i jinde, zejména proto, že neprošli zkouškou na detektoru lži. Letos úřady rozdaly stovky výpovědí a loni kvůli podezření z korupce musela policejní sbory opustit desetina členů.

Počet obětí drogových válek ve státě Veracruz v letošním roce oproti loňsku podle neoficiálních statistik narostl šestinásobně na 323. Jenom za čtvrtek k nim ale přibylo dalších 11 mrtvých. Ve válce mexických kartelů a při boji úřadů s nimi zahynulo v uplynulých šesti letech přes 40 000 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků