Hlavní obsah

Válka drogových kartelů v Mexiku má za týden na pět desítek obětí

Boj mezi drogovými gangy u mexického města Tijuana při hranicích s USA se v posledních dnech vyostřil. Za sedm dní bylo zabito téměř pět desítek lidí. Mezi oběťmi je také starosta oblíbeného letoviska Ixtapan de la Sal.

Válka drogových kartelů v Mexiku má za týden na pět desítek obětí

Mezi drogovými gangy zuří válka, policejní autorita téměř neexistuje, ekonomice se vede špatně a akce armády organizované prezidentem Felipem Calderónem, kterého po sporných volbách před dvěma lety mnozí neuznávají, ztroskotaly.

Tijuana je toho dokladem. Policie tam nejprve v autě objevila těla pěti ubitých a zadušených mužů. V opodál odhozených igelitových taškách se pak našly hlavy dvou lidí. Před základní školou, kde bylo minulý týden objeveno dvanáct mrtvol s uřezanými jazyky, se později našli další dva zastřelení.

Nechvalná srovnání s Afghánistánem a Irákem

Stejně jako minulý týden ležely u mrtvol nápisy varující před službou pro konkrétní gangstery. Vraždy napodobující popravy jako by našly inspiraci v akcích islamistů v Iráku. Odřezávání hlav se stává stále častějším - několik se jich nedávno náhle objevilo například na parketu v rušném nočním klubu ve státě Michoacán. Letos bylo v zemi ve spojení s drogami zabito na 3 000 lidí, jen v Tiujaně přes 400. Pro srovnání: v Afghánistánu letos zemřelo přes 4 000 lidí.

Válka má i politický podtext. V sobotu neznámý útočník zastřelil přímo v autě Salvadora Vegaru, který byl starostou letoviska Ixtapan de la Sal. Vegara zemřel po nejméně patnácti zásazích.

Drogovým kartelům poskytují ochranu také policisté. Vláda odhaduje, že v zemi je na 1 600 policejních sil, které spolu soupeří. Policisté jsou také často viněni z únosů, kterých jsou v průměru denně tři až čtyři, víc než v Iráku. Zemi nedávno šokoval případ čtrnáctiletého hocha, kterého únosci zastřelili i přesto, že od otce, bohatého obchodníka, dostali výkupné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků