Hlavní obsah
Stavební stroje se neprodávají, Caterpillar bude propouštět. Foto: Joshua Lott, Reuters

V USA bylo v pondělí propuštěno 71 tisíc zaměstnanců

Ekonomická krize v USA nyní postihuje především zaměstnance, protože většina velkých firem se kvůli úsporám rozhodla propouštět. Jen v pondělí bylo oznámeno propuštění nejméně 71 400 zaměstnanců. Od začátku ledna vylo oznámeno propuštění 207 120 zaměstnanců.

Stavební stroje se neprodávají, Caterpillar bude propouštět. Foto: Joshua Lott, Reuters
V USA bylo v pondělí propuštěno 71 tisíc zaměstnanců

Pondělí bylo letos zatím vůbec nejhorším dnem a CNN je neváhala označit za krvavé. Propouštění oznámilo šest velkých společností. Výrobce stavebních strojů Caterpillar ohlásil propuštění 20 000 svých zaměstnanců kvůli situaci na globálním trhu. Původně měl do března propustit 15 000 zaměstnanců.

Radikálně míní snížit stavy zaměstnanců i výrobce léčiv Pfizer, který se spojil se společnosti Wyeth. Na dlažbě skončí 26 000 lidí z obou firem. Zavře se pět továren Pfizeru.

Telekomunikační společnost Spinel Nextel do konce března propustí 8000 lidí. Společnost Home Depot pak 7000. Výrobce mikroprocesorů Texas Instruments propustí 3400 osob. Na USA bude mít i dopad avizované propouštění v nizozemské finanční skupině ING. Ta se zbaví 7000 zaměstnanců, budou mezi nimi i američtí, i když není ještě jasné kolik.

Už dříve oznámila propuštění 30 000 lidí Circuit City. Výrobce záznamových médií TDK už dříve avizoval propuštění 8000 zaměstnanců, Intel 6000, a Ericsson s Microsoftem po pěti tisících. Motorola propustí 4000 osob stejně jako půjčovna aut Hertz, výrobci letadel Boeing a Cessna propustí 4500, respektive 2000 lidí a Honda 3100.

Propouštění bude mít dopad na spotřebitelský sektor, přitom právě spotřebitelé se významným způsobem podíleli na americkém HDP a pokles jejich útrat stahuje americkou ekonomiku. Lednová čísla jsou alarmující, upozorňují analytici. Už loni přitom bylo v USA propuštěno 2,6 miliónu lidí, což je nejvíce od roku 1945.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků