Hlavní obsah
 

V Peru zvítězí v prvním kole voleb dcera uvězněného exprezidenta

K vítězství v prvním kole peruánských prezidentských voleb míří kandidátka pravice Keiko Fujimoriová, jejíž otec je vězněn za podíl na zabíjení odpůrců v 90. letech. Po sečtení dvou pětin odevzdaných volebních lístků má zatím 38 procenta hlasů.

 
V Peru zvítězí v prvním kole voleb dcera uvězněného exprezidenta

Na druhém místě je bývalý ekonom Světové banky Kuczynski s více než 25 procenty hlasů, ukázaly v pondělí dílčí oficiální výsledky.

Levicová kandidátka Verónika Mendozová je prozatím na třetím místě s více než 16 procenty hlasů. Její podpora by ale nakonec mohla být vyšší.

Peruánská ústřední volební komise totiž obvykle nejdříve sčítá hlasy odevzdané v Limě a dalších velkých městech. Mendozovou i Fujimoriovou oproti tomu více podporují voliči v zemědělských oblastech.

Rozhodne druhé kolo

Čtyřicetiletá někdejší zákonodárkyně Fujimoriová je považována za favoritku prvního kola. Druhé kolo by však pro ni mohlo být náročnější. Polovina Peruánců totiž podle průzkumů tvrdí, že by nikdy nevolila nikoho, kdo je spojován s jejím otcem.

Keiko je dcerou bývalého prezidenta Alberta Fujimoriho, který je nyní vězněn za porušování lidských práv, únosy a podíl na zabíjení v 90. letech.

Fujimoriová se během předvolební kampaně snažila od svého otce distancovat a slíbila zachovávat demokratické zřízení a pokračovat v opatřeních na podporu volného trhu.

Největší naději na postup do červnového druhého kola má podle průzkumů sedmasedmdesátiletý pravicový ekonom Pedro Pablo Kuczynski. Toho by ve funkci peruánského prezidenta rády viděly také finanční trhy.

Nervozitu mezi investory naopak vyvolal nedávný nárůst popularity Mendozové. Pětatřicetiletá levicová kandidátka by chtěla omezit těžební průmysl, který je klíčový pro ekonomiku Peru. Země by se mohla brzy stát světovou dvojkou v těžbě mědi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků