Hlavní obsah
Kráter po meteoritu, který spadl v Nikaragui poblíž letiště v hlavním městě Managua Foto: Nicaraguan Army, ČTK/AP

V Nikaragui spadl meteorit, obyvatele vyděsil silný výbuch

Úřady ve středoamerické Nikaragui oznámily, že silný výbuch, který v noci na neděli zaznamenali obyvatelé metropole Managua, způsobil malý meteorit. Ten dopadl v zalesněné oblasti nedaleko místního letiště, nikdo nebyl zraněn.

Kráter po meteoritu, který spadl v Nikaragui poblíž letiště v hlavním městě Managua Foto: Nicaraguan Army, ČTK/AP
V Nikaragui spadl meteorit, obyvatele vyděsil silný výbuch

Incident nyní zkoumá speciálně vytvořená komise, vláda chce do země pozvat i mezinárodní experty, uvedla v pondělí agentura AP.

Podle vládního mluvčího Rosaria Murilla byl meteorit "relativně malý" a nejspíše pocházel z asteroidu, který se v těchto dnech pohyboval v těsné blízkosti Země. Zanechal po sobě kráter o poloměru 12 metrů a hloubce pět metrů, uvedl místní expert Humberto Saballos.

"Může pocházet z asteroidu, to se děje běžně. Musíme vše více prozkoumat, mohl to být led či skála," dodal. Experti zatím nevědí, jestli se meteorit rozpadl po dopadu, nebo zda zůstal pohřbený v zemi.

Podle jiného z vědců Wilfrieda Straucha je nicméně velmi zvláštní, že nikdo nenahlásil, že by viděl nějaký záblesk světla na obloze. Místní obyvatelé jen uvedli, že zaslechli v sobotu v noci silný výbuch. "Seděl jsem na verandě a neviděl jsem nic. Najednou jsem uslyšel hlasitý výbuch. Mysleli jsme si, že je to bomba, protože jsme cítili silnou tlakovou vlnu," uvedl Jorge Santamaria, který žije nedaleko místa dopadu.

V Nikaragui se nachází více než 20 sopek a častá jsou zde i zemětřesení, uvedla agentura Reuters. Někteří z místních obyvatel se proto rovněž domnívali, že by mohlo jít o explozi související s otřesy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků