Hlavní obsah
Policejní důstojníci a soudní experti u hrobu Pabla Nerudy Foto: Eliseo Fernandez

V Chile začala exhumace ostatků básníka Pabla Nerudy

Ostatky básníka Pabla Nerudy začali v neděli vyzvedávat z hrobu experti v chilském městečku Isla Negra. Hrob spisovatele a komunistického aktivisty leží poblíž jeho domu, ve kterém dlouho žil. Exhumace má prokázat, zda Neruda zemřel v roce 1973 po puči generála Augusta Pinocheta na rakovinu, nebo byl otráven. Podle agentury EFE budou Nerudovy ostatky v pondělí převezeny do Santiaga.

Policejní důstojníci a soudní experti u hrobu Pabla Nerudy Foto: Eliseo Fernandez
V Chile začala exhumace ostatků básníka Pabla Nerudy

Jeden z nejuznávanějších básníků chilské historie, který svůj pseudonym převzal od českého spisovatele Jana Nerudy, zemřel 12 dní po vojenském převratu, který nahradil vládu socialistického prezidenta Salvadora Allendeho režimem generála Augusta Pinocheta.

Oficiální příčinou smrti byla rakovina prostaty, kterou 69letý muž trpěl. Ihned se však objevilo podezření, že muž nepohodlný novému vedení země byl otráven.

Nerudovi stoupenci se od té doby dožadují vyšetření příčin smrti. "Jsem hrdý na to, že jsme se dostali až do tohoto stadia. Uběhlo skoro 40 let, co mluvím o vraždě Pabla Nerudy," řekl v neděli televizní stanici 24Horas někdejší Nerudův řidič Manuel Araya.

Experti však pochybují, zda se příčinu smrti podaří s jistotou určit. Nejen kvůli dlouhé době, která uplynula, ale i pro sporný výběr znalců. Ostatky a případně další odebrané důkazy poputují do soudních laboratoří ministerstva spravedlnosti v Santiagu. Ohledání a analýzy provede tým, ve kterém budou zástupci univerzity, patologové a zahraniční specialisté. Skupinu přitom jmenoval soud, který k nespokojenosti komunistů odmítl čtyři jimi navrhované lékaře.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků