Hlavní obsah
Odlesňování amazonského pralesa. Ilustrační foto Foto: Paulo Whitaker, Reuters

V Brazílii se výrazně zrychlilo odlesňování, uvedl národní ústav

V Brazílii se zrychlilo odlesňování, uvedl ve své nejnovější analýze tamější Národní ústav pro výzkum vesmíru (INPE). Mezi květnem a červencem letošního roku byla podle informací INPE odlesněna větší část amazonského pralesa než ve stejném období v letech 2018, 2017 a 2016.

Odlesňování amazonského pralesa. Ilustrační foto Foto: Paulo Whitaker, Reuters
V Brazílii se výrazně zrychlilo odlesňování, uvedl národní ústav

Jen v červenci bylo zničeno 2254 kilometrů čtverečních vegetace, což je třikrát až pětkrát více než ve stejném období v posledních čtyřech letech.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro ovšem zprávu ústavu o odlesňování Brazílie, které se proti předchozímu roku zvýšilo o 88 procent, považuje za nepravdivou. Šéf INPE Ricardo Galvao prezidentova slova označil za "vtip 14letého chlapce" a raději skončil ve funkci.

Bývalý armádní důstojník Bolsonaro, který stojí v čele páté největší země světa od letošního ledna, proslul řadou kontroverzních výroků. Před nástupem do úřadu si dokonce za některé vysloužil obvinění z rasismu.

Bolsonaro se netají tím, že považuje za důležitější rozvoj ekonomiky než ochranu životního prostředí. Opakovaně též uvedl, že zvažuje odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Chystá se rovněž legalizovat těžbu nerostného bohatství v domorodých rezervacích v Amazonii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků