Hlavní obsah

V Argentině našli další dítě odebrané rodičům za diktatury

Argentinská organizace Abuelas de Plaza de Mayo (Babičky z Květnového náměstí) v neděli oznámila, že našla dalšího člověka, který byl jako dítě za argentinské diktatury násilně odebrán matce. Podle deníku Página 12 jde o 122. nalezené dítě touto organizací. Odhaduje se, že argentinským matkám nepohodlným režimu z let 1976 až 1983 bylo takto odebráno asi 500 dětí.

V Argentině našli další dítě odebrané rodičům za diktatury

„Potvrzujeme, že jsme vypátrali vnuka číslo 122,” napsala na svém twitteru organizace Abuelas de Plaza de Mayo. Dodala, že podrobnosti zveřejní v úterý. Argentinský deník Página 12 nicméně napsal, že nalezený devětatřicetilý muž je synem levicových aktivistů Iris Garcíové a Enriqueho Bustamanteho, které tajná policie unesla z jejich domu v roce 1977 a uvěznila.

Garcíová byla tehdy ve třetím měsíci těhotenství a porodila ve vojenské škole ESMA, kterou tehdejší režim využíval jako tajné vězení. Ihned po porodu jí bylo dítě odebráno a od té doby ho žena neviděla. Podle deníku Página 12 se nyní připravuje navázání kontaktu uneseného chlapce s jeho biologickými rodiči.

Členky nevládní organizace Abuelas de Plaza de Mayo odhadují, že stále existuje několik stovek mladých lidí, kteří neznají svou pravou identitu. Hnutí Babiček z Květnového náměstí vzniklo již v roce 1977 v rámci uskupení Matky z Květnového náměstí (Madres de Plaza de Mayo).

Odhaduje se, že argentinským matkám bylo takto odebráno asi 500 dětí. Ty pak adoptovali představitelé vojenské diktatury, během níž „zmizelo” na 30 000 lidí. „Mizení” tehdy vypadalo například tak, že političtí odpůrci byli zatčeni, při výsleších mučeni a nakonec shazováni z letounů do moře.

Za mučení a zločiny proti lidskosti byl odsouzen i diktátor Jorge Videla, který dostal i padesát let za systematické únosy dětí. V roce 2013 ve vězení zemřel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků