Hlavní obsah

Útok teroristů na mešitu v Quebeku: Svědci slyšeli, jak křičí Alláhu akbar

Nejméně šest lidí zemřelo a devětatřicet dalších utrpělo zranění při střelbě v islámském kulturním centru v kanadském Quebeku. Policie potvrdila, že jsou na místě mrtví a že zadržela dva podezřelé. Kanadský premiér Justin Trudeau označil čin za „teroristický útok na muslimy”. Svědci při střelbě slyšeli, jak útočníci křičí Alláhu akbar (Bůh je veliký).

Útok teroristů na mešitu v Quebeku: Svědci slyšeli, jak křičí Alláhu akbar

„Odsuzujeme tento teroristický útok na muslimy v centru modliteb,“ uvedl kanadský premiér Justin Trudeau. Vyjádřil také soustrast pozůstalým tohoto „zbabělého činu“.

Ředitel mešity Mohamed Yangui v době útoku na místě nebyl, volali mu ale prý lidé, kteří se nedělní večerní modlitby zúčastnili.

Záběry z místa střelby.

Podle svědků vtrhli ozbrojenci do islámského střediska, známého jako velká quebecká mešita, v okamžiku, kdy tam bylo asi 40 lidí. Stanice CBC ale referuje o 80 až 100 lidech a uvádí, že útočníci mohli být tři. Jejich motiv zatím není znám. Někteří svědci tvrdí, že slyšeli, jak někdo křičí Alláhu Akbar (Bůh je velký) s quebeckým přízvukem.

„Zdálo se mi, že hovoří s quebeckým přízvukem. Začali střílet a křičeli Alláhu Akbar. Kulky ty lidi zasáhly, když se modlili. Mou hlavu těsně minula kulka. Byly tam i děti. Jednomu byly dokonce jen tři roky,“ cituje CBS svědkyni, která si nepřála zveřejnit své jméno.  

Kanadský premiér Justin Trudeau na Twitteru vyjádřil soustrast s oběťmi: „Kanaďané dnes truchlí za ty, kdo byli zavražděni v tomto zbabělém útoku na mešitu v Quebeku. Myslím na oběti a jejich rodiny“.

Quebecká velká mešita se stala terčem vandalů loni v červnu, kdy k jejímu vchodu někdo umístil prasečí hlavu.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků