Hlavní obsah
Americký bombardér B-52H Stratofortress vynesl střelu ARRW Foto: Pavel Karban, Právo

USA se pokoušejí dohnat Rusko, vynesly do vzduchu první hypersonickou střelu

Americká hypersonická střela AGM 183A ARRW se poprvé dostala do vzduchu. Vynesl ji tento týden bombardér B-52. Uvedla to letecká základna Edwards AFB s tím, že střela neměla hlavici a nebyla ani vypuštěna.

Americký bombardér B-52H Stratofortress vynesl střelu ARRW Foto: Pavel Karban, Právo
USA se pokoušejí dohnat Rusko, vynesly do vzduchu první hypersonickou střelu

Cílem testu bylo zjistit, jak se mění letové vlastnosti bombardéru, když je pod ním podvěšena a jestli nezpůsobuje vibrace. Tyto testy jsou nutné pro zařazení střely do výzbroje.

Střela ovšem ještě nikdy nebyla ani vypuštěna a sama dosud neletěla.

Tajemník letectva pro pořízení nové výzbroje technologii a logistiku Will Roper přesto zdůraznil, jaký význam má test: „Používáme rychlé autorizace prototypu poskytnuté Kongresem, abychom rychle uplatnili schopnosti hypersonických zbraní u bojových letadel. Tato rychle při pořizování systému je klíčová - umožní nám se rychleji vypořádat s hrozbami, jimž čelíme.“

V hypersonických zbraních mají Čína a zejména Rusko značný náskok. Svoje hypersonické střely Kinžal, létající desetkrát rychleji než zvuk, už má ve výzbroji. Zatím je nosí těžké záchytné stíhací letouny MiG-31.

Americké letectvo USAF proto uzavřelo kontrakt ve výši maximálně 480 miliónů dolarů na hypersonickou střelu s firmou Lockheed Martin v roce 2018. Operační by měla být v roce 2022, protože se používá zrychlený proces zavádění do výzbroje, kdy nemusí před testy vše fungovat na 100 procent, ale jen na 90.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků