Hlavní obsah

Jde o maskovanou invazi, tvrdí Maduro o dodávce potravin z USA do Venezuely

Za maskovanou invazi považuje venezuelský vůdce Nicolás Maduro humanitární pomoc z USA, uvedla BBC. Letadla přistála v kolumbijském městě Cúcuta, vznikl ale problém, jak náklad dostat do Venezuely. Opoziční vůdce Juan Guaidó ji chce přijmout, protože v zemi panuje hlad.

Jde o maskovanou invazi, tvrdí Maduro o dodávce potravin z USA do Venezuely

Guaidó v projevu ke svým příznivcům v Caracasu prohlásil, že informaci o způsobu distribuce pomoci z USA zveřejní v pondělí. „Vytvoříme brigády,” řekl opoziční vůdce a vyzval armádu, aby s přepravou pomoci přes kolumbijsko-venezuelskou hranici pomohla. „Mají týden na to, aby se rozhodli pro správnou věc,” řekl Guaidó.

Humanitární pomoc pro Venezuelu

Foto: Fernando Vergara, ČTK/AP

Foto: Fernando Vergara, ČTK/AP

Foto: Fernando Vergara, ČTK/AP

Foto: Fernando Vergara, ČTK/AP

Šéf parlamentu ovládaného opozicí už počátkem února varoval, že 250 000 až 300 000 Venezuelanům hrozí bez humanitární pomoci smrt. Maduro však reagoval slovy, že Venezuelané nejsou žebráci a pomoc nepotřebují. Vyhrocený stav je důležitým testem skutečné oddanosti vojáků autoritářskému prezidentovi, kterého již nevelká část důstojníků přestala uznávat.

Americký letoun na hranici dopravil 200 tun potravin, hygienických potřeb a léků. První transport přiletěl s pomocí už před deseti dny, náklad je uložen ve skladech v Cúcutě. Celkem mají USA s humanitární pomocí vypravit tři letouny C-17.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků