Hlavní obsah
Prezident Joe Biden Foto: Patrick Semansky, ČTK/AP

USA očkují rychleji, než Biden slíbil

Nejméně jednu dávku vakcíny proti covidu-19 už obdrželo přes 50 milionů obyvatel Spojených států. Už po měsíci úřadování se tak administrativě Joea Bidena podařilo z poloviny splnit slib, že během prvních sto dní vlády naočkuje sto milionů Američanů.

Prezident Joe Biden Foto: Patrick Semansky, ČTK/AP
USA očkují rychleji, než Biden slíbil

„Jsme napřed o několik týdnů,“ ohlásil nový šéf Bílého domu. Denně se v USA naočkuje okolo 1,5 milionu lidí, což oproti vládou vytyčeným cílům představuje zhruba o 50 procent rychlejší tempo, podotkl list New York Times.

Bidenova administrativa nicméně zpočátku čelila kritice, že její plán naočkovat milion lidí denně není dostatečně ambi­ciózní.

Už na sklonku administrativy předchozího prezidenta Donalda Trumpa USA distribuovaly zhruba 980 tisíc dávek denně, upozornila britská stanice BBC.

USA se zhruba 330 miliony obyvatel očkují vakcínami firem Pfizer/BioNTech a Moderna. V sobotu Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) povolil nasazení vakcíny od farmaceutické firmy Johnson & Johnson (J&J). Regulátor FDA dal vakcíně J&J povolení pro nouzové použití den poté, co tento krok doporučila nezávislá expertní komise.

Očkování je podle amerických odborníků vhodné pro osoby ve věku 18 let a starší. Dávky by podle agentury AP mohly začít do jednotlivých amerických států proudit v pondělí. Výrobce očekává, že do konce března dodá Spojeným státům 20 milionů dávek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků