Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Wong Maye-E, ČTK/AP

Trump tlačí na republikány, aby schválili reformu imigrace

Americký prezident Donald Trump během schůzky s republikány v Kongresu naléhal na přijetí reformy přistěhovaleckých předpisů. S přistěhovalectvím se podle něj musí něco podniknout „teď hned“. Prezident připustil, že rozdělování rodin „určitě není přitažlivé téma a působí špatně“.

Americký prezident Donald Trump Foto: Wong Maye-E, ČTK/AP
Trump tlačí na republikány, aby schválili reformu imigrace

Zákonodárcům řekl, že vzhledem k sílící nevoli nad oddělováním dětí od migrantů dopadených na mexicko-americké hranici podpoří kterýkoliv z imigračních zákonů, které projdou Sněmovnou reprezentantů. „Máme jen jednu příležitost, abychom to udělali,“ apeloval Trump na republikány. Ti se už měsíce snaží dospět ke konsenzu mezi konzervativci a umírněnými.

Od počátku května došlo k oddělení více než 2300 dětí od rodičů. Záběry na mladé lidi v klecích a nahrávky dětského nářku budí hněv na domácí scéně od představitelů církví po vlivné podnikatele, jakož i kritiku z ciziny. Podle průzkumu Reuters/Ipsos tuto politiku podporuje méně než třetina Američanů, zatímco proti ní se staví 56 procent dotázaných.

Trump udělal z tvrdého postoje proti přistěhovalectví ústřední bod své volební kampaně a důrazně hájí kroky své vlády, která zavedla politiku "nulové tolerance" a přísného prosazování přistěhovaleckých předpisů. Vinu za rozdělování rodin ale svaluje na demokraty, jejich údajnou laxnost a na "mezery v zákonech" - přestože Trumpovi republikáni mají většinu v obou komorách Kongresu. Ukončení rozdělování rodin se snaží spojit s přijetím širšího zákona o imigraci, zahrnujícího i financování zdi na hranicích s Mexikem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků