Hlavní obsah
 

Trump kvůli Florence vyhlásil stav katastrofy

Kvůli hurikánu Florence, který má již 13 obětí, vyhlásil americký prezident Donald Trump v osmi okresech státu Severní Karolína stav přírodní katastrofy. Živel se nad pobřežím změnil na tropickou bouři a hrozí zejména přívalovými srážkami, které mohou vést k povodním. Někde již napršelo přes 600 milimetrů vody. To nejhorší prý stále ještě nepřišlo, tvrdí úřady. Čekají se velké povodně.

 
Trump kvůli Florence vyhlásil stav katastrofy

Hurikán Florence, který v pátek vtrhl na východní pobřeží Spojených států, se v sobotu prakticky zastavil ve svém postupu a smáčel pevninu hustými lijáky. V sobotu odpoledne bouře postupovala tempem pouhých čtyř kilometrů za hodinu, tedy pomalejší rychlostí, než jakou člověk dosahuje při chůzi.

Řeky v Severní a Jižní Karolíně na mnoha místech vystoupaly na rekordní úroveň a tisíce lidí dostaly příkaz k evakuaci. Existují obavy, že v příštích několika dnech by Severní Karolína mohla být svědkem nejhorších záplav ve své historii.

Příslušníci amerického námořnictva, pobřežní stráže i dobrovolníci za pomoci člunů, vrtulníků a nákladních aut v sobotu zachraňovali stovky lidí, kteří se včas neevakuovali a zůstali v důsledku povodní odříznuti od okolního světa.

V severokarolínském městě New Bern s 30 000 obyvateli se vylily z břehů dvě místní řeky a celé historické centrum města se ocitlo pod vodou. Ze zatopených oblastí bylo pomocí člunů přepraveno přes 450 lidí. Další obyvatelé na záchranu ještě čekají v podkroví či na střechách domů.

Muž ve městečku Bolivia v Severní Karolíně pozoruje stoupající hladinu

Foto: Jonathan Drake, Reuters

Prezident Trump vyhlásil v osmi okresech Severní Karolíny stav přírodní katastrofy, což umožňuje uvolnění finančních prostředků z federálních fondů.

Zatopená ulice v Oak Island v Severní Karolíně

Foto: Jonathan Drake, Reuters

Na twitteru Trump v sobotu večer vyjádřil soustrast rodinám a přátelům obětí. Bílý dům již dříve uvedl, že prezident by se mohl do postiženého regionu vydat příští týden.

Nejvíc mrtvých hlásí Severní Karolína. Jsou mezi nimi žena a její dítě, na jejichž dům ve městě Wilmington v Severní Karolíně spadl strom. Další obětí se stala žena v okrese Pender v Severní Karolíně, ke které kvůli stromům na silnici včas nedorazila záchranná služba. Muž v okrese Lenoir zase zemřel při zapojování generátoru. V témže okrese zahynul další muž, který vyšel ven zkontrolovat psy a smetla ho vichřice.

Zatopená ulice ve městě Wilmington v Severní Karolíně

Foto: Jonathan Drake, Reuters

Ve vnitrozemském okrese Duplin přišli v důsledku záplav o život tři lidé. V okrese Cumberland zemřeli manželé při požáru domu, který podle úřadů zavinila bouře. První oběť ohlásila i Jižní Karolína, kde zahynula 61letá žena po nárazu do stromu, který spadl na silnici.

Oko bouře Florence nyní postupuje dál hlemýždím tempem směrem na západ přes Jižní Karolínu a je vzdáleno asi 100 kilometrů od metropole státu Columbie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků