Hlavní obsah
Foto: koláž Novinky

Trest smrti je protiústavní, rozhodl soud ve státě Washington

Trest smrti v americkém státě Washington odporuje místní ústavě, rozhodl ve čtvrtek nejvyšší soud státu Washington, který zároveň nařídil změnit tresty na doživotí všem odsouzencům čekajícím na popravu. Stát Washington již v roce 2014 vykonávání absolutního trestu pozastavil kvůli jeho nerovnému uplatňování.

Foto: koláž Novinky
Trest smrti je protiústavní, rozhodl soud ve státě Washington

Stát Washington se verdiktem zařadí po bok dalších států USA, které od trestu smrti ustoupily. Hrdelní trest zrušilo dosud 19 států a také hlavní město Washington, naposledy tak v roce 2016 učinil stát Delaware.

Nejvyšší soud státu Washington o ústavnosti trestu smrti rozhodoval v rámci kauzy Allena Gregoryho, který byl odsouzen k popravě za znásilnění a zavraždění Geneine Harshfieldové v roce 1996. Právní zástupci Gregoryho tvrdili, že nejvyšší trest je ve státě Washington vynášen nahodile a není používán proporčně, jak washingtonská ústava vyžaduje.

Soud ve verdiktu tento názor uznal a konstatoval, že vedle nahodilého vynášení trestu smrti má význam i rasový původ obžalovaných. Na to upozorňovali i Gregoryho právníci. Ti se odvolávali na studii místní univerzity, podle které černoši dostávali trest smrti čtyřikrát častěji než jiní obžalovaní.

Washingtonský guvernér Jay Inslee, který v minulosti býval zastáncem nejvyššího trestu, v únoru 2014 vyhlásil moratorium na popravy. Učinil tak kvůli pochybnostem ve vynášení trestu smrti. Zároveň prohlásil, že dokud bude v guvernérském úřadu, nebude v jeho státě nikdo popraven.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků