Hlavní obsah
Joe Biden Foto: Matt Rourke, ČTK/AP

To se nestalo, řekl Biden k nařčení, že ve sklepě osahával kolegyni

Někdejší americký viceprezident Joe Biden, který se pravděpodobně stane prezidentským kandidátem Demokratické strany, popřel sexuální obvinění, která proti němu v březnu vznesla někdejší zaměstnankyně Senátu Tara Readeová. Ta tvrdí, že ji v roce 1993 Biden, tehdy senátor, sexuálně napadl v odlehlé části budovy Kapitolu. Biden v pátek řekl, že Readeová lže.

Joe Biden Foto: Matt Rourke, ČTK/AP
To se nestalo, řekl Biden k nařčení, že ve sklepě osahával kolegyni

Readeová je jednou z několika žen, které v loňském roce veřejně hovořily o Bidenově nevhodném až obtěžujícím chování. Ženy například řekly, že jim Biden sahal na nohy, hladil ji po zádech, po kterých jeho ruka postupně klesala k nižším partiím, či se dotýkal svým nosem jejich nosu. Letos v březnu Readová, která pracovala v Bidenově kanceláři, prohlásila, že ji ve sklepě Kapitolu sexuálně napadl.

Slyšel jsem, že se ti líbím

"Jeho ruka se dostala pod mé oblečení a bez mého svolení se mě dotýkal v intimních místech," řekla Readeová a uvedla, že se od něj odtáhla, což ho zaskočilo. "No tak, slyšel jsem, že se ti líbím," prohlásil následně Biden podle Readeové. Poté dodal, že pro něj nic neznamená. "Jsi mi ukradená," dodala o události ve sklepě.

Bidenova prezidentská kampaň obratem obvinění popřela a Bidena se v kauze rovněž zastalo několik bývalých zaměstnanců jeho tehdejší senátorské kanceláře. Sám Biden se k němu ale osobně vyjádřil až dnes.

"Chci reagovat na obvinění vznesené bývalou pracovnicí, že jsem se před 27 lety zachoval nevhodně. Není to pravda, nikdy se to nestalo," uvedl Biden. Vyzval rovněž kongresový archiv, aby vyhledal a zveřejnil stížnost, kterou na něj Readeová podala, jak nyní prohlašuje. "Pokud vůbec nějaká stížnost existovala, bude tam," dodal.

S problémy se sexuálními obviněními se potýká také nynější republikánský šéf Bílého domu Donald Trump. O něm mimo jiné pornoherečka Stormy Daniels tvrdí, že s ní podváděl manželku Melanii. Během prezidentské kampaně v roce 2016 se objevilo video, na kterém se Trump chvástá, že jako mocný a bohatý může ženám podle libosti sahat do rozkroku.

Trumpa, který obvinění proti sobě opakovaně popírá, Bidenovy kauzy pobavily. Loni na večeři s republikánskými sponzory totiž vtipkoval na jeho účet. "Chtěl jsem mu zavolat, i když ho moc dobře neznám, chtěl jsem mu říct: 'Vítej v našem světě, Joe. Bavíš se, Joe?" řekl tehdy Trump. S Bidenem se Trump střetne v listopadových prezidentských volbách.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků