Hlavní obsah

Terorista z Kanady dostal 40 let, odsedí si jen osm

Senát vojenských soudců USA v neděli na základně Guantánamo ke 40 letům vězení odsoudil Kanaďana Omara Khadra, který se přiznal k terorismu. Rozhodnutí soudu je podle AP spíše symbolické, protože Khadr stráví díky dohodě s vyšetřovateli za mřížemi jen osm let. Již dříve se doznal ke všem pěti obviněním z terorismu.

Terorista z Kanady dostal 40 let, odsedí si jen osm

Khadr se přiznal, že spolupracoval s teroristickou sítí Al-Káida a že zabil granátem amerického vojáka v Afghánistánu. Potvrdil také, že ho členové Al-Káidy naučili zacházet se zbraněmi a že sám nastražil na afghánské silnice několik bomb. Dopustil se toho v roce 2002, kdy mu bylo 15 let. Krátce poté ho Američané zajali a dopravili do věznice pro podezřelé z terorismu v Guantánamu na Kubě, kde byl nejmladším vězněm.

Proces s Khadrem kritizovali mnozí zastánci lidských práv. Šéf Dětského fondu OSN (UNICEF) Anthony Lake prohlásil, že Kanaďan spáchal zločiny jako patnáctiletý. Proto by se na něj mělo nahlížet jako na dětského vojáka, a tedy jako na oběť konfliktu.

Také obhajoba tvrdila, že Khadr je sám obětí. K práci pro Al-Káidu ho prý přinutil jeho otec Ahmad Said Khadr, který teroristickou síť údajně financoval.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků