Hlavní obsah
Dylann Roof Foto: Chuck Burton, ČTK/AP

Střelec z Charlestonu Dylann Roof dostal trest smrti

Porota ve Spojených státech odsoudila v úterý Dylanna Roofa, který předloni v kostele v Charlestonu v Jižní Karolíně zastřelil devět černošských věřících, k trestu smrti. O jeho vině rozhodla porota již v prosinci, nyní se rozhodovala mezi doživotním vězením a absolutním trestem, který požadovala obžaloba.

Dylann Roof Foto: Chuck Burton, ČTK/AP
Střelec z Charlestonu Dylann Roof dostal trest smrti

Podle amerického ministerstva spravedlnosti je Roof prvním člověkem, který dostal na federální úrovní trest smrti za zločin z nenávisti. Na uložení nejvyššího trestu se shodlo 12 porotců jednomyslně.

Roof předloni 17. června vnikl do kostela Africké metodistické episkopální církve v centru Charlestonu a začal střílet. Mezi devíti oběťmi masakru byl mimo jiné pastor napadeného kostela. Zabíjením černochů chtěl Roof podle svých slov rozpoutat rasovou válku.

Podle agentury AFP přijal 22letý Roof svůj trest bez zjevných emocí. Obžaloba soudu předložila deník, který si střelec psal v cele po svém zadržení. V něm mimo jiné uvádí, že za oběti neuronil ani slzu a že nelituje ničeho, co udělal.

Mladý muž, který se v závěrečné části procesu obhajoval sám, už dříve uvedl, že nemíní proti uložení trestu smrti nijak bojovat. Porotu nežádal o to, aby jeho život ušetřila. „Mohl bych soud požádat o doživotní trest místo popravy, ale nejsem si jist, zda by to přineslo něco dobrého,” konstatoval. Rovněž prohlásil, že je nadále přesvědčen o potřebnosti svého činu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků