Hlavní obsah

Slavného O. J. Simpsona nechal soud za mřížemi

Nejvyšší soud amerického státu Nevada v pátek odmítl přezkoumat rozsudek proti bývalé hvězdě amerického fotbalu a protagonistovi slavné justiční kauzy O. J. Simpsonovi, který si odpykává vysoký trest vězení za loupežné přepadení a únos.

Slavného O. J. Simpsona nechal soud za mřížemi

Simpson vstoupil do dějin americké justice v roce 1995, kdy ho porota v Los Angeles v jiném, zato mimořádně ostře sledovaném procesu zprostila obvinění z dvojnásobné vraždy.

Dnes třiašedesátiletý Simpson figuroval v roce 1995 v "procesu století", v němž byl obviněn z vraždy své bývalé ženy Nicole Brownové a jejího přítele Ronalda Goldmana. Soud ho obvinění zbavil se zdůvodněním, že případ v neprospěch obžalovaného zmanipulovala rasistická policie.

Verdikt sledovala půlka Ameriky 

Verdikt tehdy sledovala v přímém televizním přenosu více než polovina Američanů. Mnozí z nich jsou dodnes o Simpsonově vině přesvědčeni.

V roce 2008 byl Simpson odsouzen k trestu devět až 33 let vězení za loupežné přepadení a únos, kterého se dopustil spolu s komplicem v jednom z hotelů v Las Vegas. Simpsonovo odvolání proti rozsudku v pátek soud zamítl, ale rozhodl o obnovení procesu jeho spolupachatele Clarence Stewarta. Ten byl odsouzen na sedm a půl až 27 let.

Zase argumentoval rasovými předsudky

Stejně jako v procesu kolem smrti své ženy, i tentokrát Simpson argumentoval rasovými předsudky poroty.

Simpsonův advokát Malcolm LaVergne byl soudním výrokem zklamán, ale označil ho za "první krok na velmi dlouhé právní cestě".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků