Hlavní obsah
Záchranáři pátrají po pohřešovaných Foto: Wilfredo Lee, ČTK/AP

Skočilo prohledávání zříceného domu na Floridě

Floridští hasiči v pátek oficiálně ukončili pátrání po pohřešovaných v troskách 12patrové výškové budovy, která se v městečku Surfside u Miami zřítila 24. června. Pod sutinami našlo smrt celkem 97 lidí, nejméně jeden člověk se stále ještě pohřešuje. Materiál ze zříceného domu už technika odváží na skládku v Miami, pod troskami již nezůstali žádní lidé, napsala agentura AP.

Záchranáři pátrají po pohřešovaných Foto: Wilfredo Lee, ČTK/AP
Skočilo prohledávání zříceného domu na Floridě

Záchranné týmy prošly přes 14 000 tun rozbitého betonu a výztuží, než v pátek operaci prohlásili za dokončenou a na místě zůstávají jen forenzní technici pro zajištění stop. Příčina zřícení budovy zatím stále není jasná, přestože podle odborného posudku z roku 2018 měla vážné závady.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Záchranáři prohledávají trosky zříceného domu na Floridě

Video: Reuters

Hasičský záchranný tým z floridského okresu Miami-Dade z místa odjel v konvoji hasičských i jiných vozů na tiskovou konferenci. Hasiči na místě sloužili dvanáctihodinové směny a spali přímo mezi troskami, vyzdvihl jejich zásluhy velitel hasičů Alan Cominsky a prohlásil, že je na ně velmi hrdý.

Mezi mrtvými je několik členů místní židovské ortodoxní komunity, sestra paraguayské první dámy a mnoho místních obyvatel. V budově bylo 135 bytových jednotek.

Úřady odmítly podle AP potvrdit, zda již našly nejspíš poslední chybějící ostatky, nebo ještě stále pátrají. Pokud by se našlo tělo pohřešované Estelle Hedayaové, celková bilance by byla 98 obětí. K její identifikaci by mohl přispět vzorek DNA, který poskytl její bratr.

Záchranáři nacházeli v troskách přeživší jen v prvních hodinách po pádu budovy. Pátrací práce navzdory hrozbě pádu dosud stojící části budovy pokračovaly celkem měsíc. Postup komplikoval požár, který vypukl pod sutinami, ale také vysoké teploty nad 35 stupňů, sluneční žár odrážející se od betonu a silné deště způsobené nedalekou tropickou bouří Elza.

O dalším osudu místa zatím není rozhodnuto. Někteří by chtěli opět postavil bytový dům, jiní navrhují vznik památníku k uctění obětí neštěstí, které patří k nejhorším nehodám staveb v dějinách Spojených států.

Kolaps budovy v Surfside přitáhl pozornost ke stavu dalších starších bytových komplexů. Kvůli obavám ohledně statiky byly v okrese Miami-Dade evakuovány další dvě výškové budovy a jedna historická.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků