Hlavní obsah
Barack Obama při projevu v OSN Foto: Shannon Stapleton, Reuters

Situace veřejných financí je neudržitelná, přiznal Obama

Americký prezident Barack Obama v pondělí přiznal, že situace veřejných financí je už neudržitelná a že obří deficit federálního rozpočtu se bude muset začít řešit. Obama to řekl na schůzce svého poradního výboru pro oživení ekonomiky, v jehož čele stojí bývalý šéf centrální banky Paul Volcker.

Barack Obama při projevu v OSN Foto: Shannon Stapleton, Reuters
Situace veřejných financí je neudržitelná, přiznal Obama

Prezident na schůzce rovněž oznámil novou iniciativu, která má podpořit spolupráci mezi soukromými firmami a takzvanými komunitními vysokými školami.

"Uvědomuji si, že stojíme před neudržitelnou fiskální situaci," řekl Obama podle agentury Reuters. Přiznal také, že jeho rozsáhlé programy deficitních vládních výdajů na podporu ekonomiky přispěly k vysokým schodkům. Zdůraznil, že nyní se už bude muset přikročit ke snižování deficitu.

V posledním fiskálním roce, který skončil 30. září, se čeká deficit zhruba kolem loňské rekordní úrovně 1,4 biliónu dolarů, který byl trojnásobkem předešlého schodku. V tomto roce se odhaduje podobný schodek. Obamovým demokratům hrozí v listopadových volbách do Kongresu těžká porážka, protože ekonomika zůstala i přes mohutnou vládní podporu slabá a vysoké deficity vyvolávají u Američanů obavy ze zvyšování daní a nárůstu vládní moci nad ekonomikou.

Obama v rámci předvolební kampaně slíbil, že ani přes budoucí snižování deficitu nehodlá omezit investice do školství. Prohlásil, že opoziční republikáni chtějí prosadit snížení pokles těchto výdajů o 20 procent.

Obama v rámci schůzky s externími poradci představil plán "Kvalifikací pro budoucnost Ameriky". Jeho cílem je přimět firmy ze soukromého sektoru, aby spolupracovaly s komunitními školami. Ty často poskytují vzdělání a kvalifikaci v praktických oborech a mohou firemnímu sektoru a zaměstnancům pomáhat při rekvalifikacích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků