Hlavní obsah
Stráž před hlavní bránou luxusní chilské věznice Penitenciario Cordillera, kde byl do soboty zavřený generál Odlanier Mena. Foto: Ivan Alvarado, Reuters

Šéfa bývalé Pinochetovy tajné služby měli převézt z luxusní věznice, tak se zabil

Generál Odlanier Mena, který byl šéfem tajné služby režimu bývalého chilského diktátora Augusta Pinocheta, spáchal v sobotu sebevraždu. Rozhodl se tak vyhnout převozu do standardního nápravného zařízení, když byla zrušena luxusní věznice, v níž dosud pobýval. O sebevraždě generála informovala agentura AFP.

Stráž před hlavní bránou luxusní chilské věznice Penitenciario Cordillera, kde byl do soboty zavřený generál Odlanier Mena. Foto: Ivan Alvarado, Reuters
Šéfa bývalé Pinochetovy tajné služby měli převézt z luxusní věznice, tak se zabil

Nadstandardní věznici Penitenciario Cordillera, kde si odpykávalo trest deset prominentních členů Pinochetova režimu, se tento týden rozhodl zrušit prezident Sebastián Piňera.

Sedmaosmdesátiletý Mena byl odsouzen za zločiny proti lidskosti, kterých se dopustil během Pinochetovy vlády, kdy byl v letech 1977 až 1980 šéfem obávané tajné služby CNI. "Spáchal sebevraždu ve svém domě, když měli být (vězni) převezeni z věznice Cordillera do (věznice) Punta Peuco," podotkl Menův advokát Jorge Balmaceda.

Mena se podle advokáta obával, že v novém nápravném zařízení nebude mít dostatečnou lékařskou péči, kterou vzhledem ke svému pokročilému věku potřeboval.

Tenis, bazén a o víkendu doma

Věznici Penitenciario Cordillera, která byla postavena v roce 2004, se rozhodl prezident Piňera uzavřít, když chilská média zjistila, v jakých podmínkách tam prominentní vězni žijí v porovnání s běžným osazenstvem chilských věznic. Deset odsouzených se dělilo o pět chatek vybavených soukromou koupelnou, denně dvě hodiny mohli hrát tenis a snažili se získat rovněž osobního trenéra. Měli k dispozici i bazén a víkendy mohli trávit doma.

Nápravné zařízení Punta Peuco, vzdálené 80 kilometrů, skýtá sice na poměry chilských věznic také poněkud nadstandardní režim, oproti zrušenému vězení je však výrazně skromnější.

Chilané časem režim odsuzují

Prezident Piňera oznámil, že Menovy smrti lituje, na jeho rozhodnutí však nic nemění. Zbylých devět vězňů bylo převezeno do nového zařízení v sobotu. Týž den nechal Mena zveřejnit v deníku El Mercurio dopis, v němž přísahá, že se nedopustil žádného ze zločinů proti lidskosti, za něž byl odsouzen.

Během 17 let trvající Pinochetovy diktatury bylo zabito nebo zmizelo více než 3000 lidí. Další desítky tisíc obyvatel byly mučeny. Pinochet zemřel v roce 2006. Čím dál více Chilanů s postupem času jeho režim, který někteří z nich dříve vyzdvihovali kvůli jeho ekonomickým úspěchům, odsuzuje a vítá tresty pro jeho představitele.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků