Hlavní obsah
Jeden z obrazců na planině Nazca v jižním Peru Foto: Profimedia.cz

Řidič kamiónu poškodil jeden z mytických obrazců v Peru

Peruánské úřady zadržely řidiče, který je obviněný z toho, že nákladním vozem poničil vzácný obrazec na planině Nazca. Ve středu o tom informovala agentura AP. Planina Nazca, jež se nachází asi 400 kilometrů jižně od Limy, je světově proslulá obrovskými liniemi a obrazci představujícími rostliny a zvířata, mimo jiné ještěrku, kondora, velrybu a opici.

Jeden z obrazců na planině Nazca v jižním Peru Foto: Profimedia.cz
Řidič kamiónu poškodil jeden z mytických obrazců v Peru

Řidič na místo, které je od roku 1994 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, vjel v sobotu. Výstražných cedulí, jež vstup i vjezd na místo zakazují, nedbal. Vůz zanechal stopy na ploše 100 x 50 metrů a částečně poškodil tři z linií, informovalo peruánské ministerstvo kultury. Zadržený řidič se hájil tím, že chtěl vyměnit pneumatiku.

Ministerstvo kultury dále oznámilo, že v budoucnu budou nad archeologickým nalezištěm o rozsahu 450 kilometrů čtverečních nepřetržitě hlídkovat drony.

Obrazce jsou plně viditelné jen ze vzduchu, což přispělo ke vzniku fantastických teorií o jejich vzniku ve spojení s mimozemskou civilizací. Zhruba 800 čar a 300 figurálních obrazců vzniklo asi před 2500 lety.

Kamion, který poškodil vzácné obrazce na plošině Nazca

Foto: Profimedia.cz

Obrazce poškodili už Greenpeace

Vstup do oblasti je přísně zakázán vzhledem ke křehkosti půdy kolem linií obrazců. K případnému vstupu se například vyžaduje speciální obuv podobná sněžnicím.

V roce 2014 skupina 12 až 15 přívrženců hnutí Greenpeace vnikla na archeologické naleziště ve vysokých a sportovních botách. Na planině rozvinuli transparent s nápisem "Nadešel čas změny, budoucnost je obnovitelná". Podle úřadů poškodili místo kolem obrazce jednoho ptáka.

Minulý rok byl jeden z aktivistů odsouzen podmínečně k 28 měsícům vězení a pokutě 200 tisíc dolarů (zhruba čtyři milióny Kč), napsal server Gulf Times.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků