Hlavní obsah

Při protestech ve Venezuele zemřela žena

Tisíce lidí zaplnily ve středu ulice Caracasu při protestech na podporu opozičního lídra Juana Guaidóa, který vyzval ke generální stávce a svržení autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Během střetů mezi demonstranty a prorežimními silami zemřela mladá žena a 130 dalších lidí bylo zraněno, informovala agentura AFP. Maduro opozici vzkázal, že bez váhání nechá uvěznit všechny zrádce.

Při protestech ve Venezuele zemřela žena

Dlouhodobě napjatá situace v zemi stižené politickou a ekonomickou krizí se vyostřila v úterý. Guaidó, jehož více než 50 zemí včetně USA, států EU a ČR uznává jako prozatímního prezidenta, vyzval armádu a lid ke svržení socialistické Madurovy vlády. [celá zpráva]

Na Guaidóovu stranu se přidala jen malá skupina vojáků, naprostá většina armády je však nadále věrná Madurovi, což je pro budoucnost jeho režimu klíčové.

Demonstrace proti vládě prezidenta Nicolase Madura

Foto: Carlos Garcia Rawlins, Reuters

Guaidó na středu svolal masové demonstrace a na jejich začátku vyzval ke generální stávce, která by měla být prostředkem k Madurovu pádu. [celá zpráva]

Socialistický vůdce, jehož opozice viní z násilného potlačování protestů a zbídačení vlastního národa, odmítá výzvy k novým volbám a Guaidóovu snahu označuje za pokus o převrat podporovaný ze zahraničí. „Pokud to justice nařídí, tak bez jakéhokoli zaváhání pošlu za mříže osnovatele zločinného převratu,” řekl Maduro svým stoupencům shromážděným na manifestaci u příležitosti prvomájových oslav u prezidentského paláce.

Násilné zásahy proti demonstrantům

Na jiných místech Caracasu byly slyšet výstřely a křik demonstrantů. Ve čtvrti Chacao bylo při střetech s provládními silami zraněno 46 lidí, z toho dva střelnou zbraní. Sedmadvacetiletá Jurubith Rausseová svému zranění v nemocnici podlehla, informovala opoziční lidskoprávní organizace OVCS.

Stovky lidí se během středečního protestu pokusily zablokovat silnici na východě Caracasu poblíž vojenské letecké základny La Carlota. Při střetech s polovojenskými jednotkami Madurových stoupenců bylo zraněno 27 lidí, z toho nejméně jeden člověk byl postřelen.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Protesty ve Venezuele

Video: Reuters

Po celé zemi bylo podle zmíněné organizace zraněno více než 130 lidí.

USA hrozí intervencí 

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve středu prohlásil, že jsou USA připraveny ve Venezuele vojensky zasáhnout. [celá zpráva] Podobnou možnost naznačila také Brazílie. Rusko, které stejně jako Čína v současné krizi stojí na straně venezuelského prezidenta, varovalo, že tento krok bude mít pro USA vážné následky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků