Hlavní obsah

Právník Bílého domů končí kvůli sporu o Guantánamo

Hlavní právní poradce prezidenta USA Greg Craig odchází z Bílého domu kvůli neshodám s týmem Baracka Obamy ohledně strategie na uzavření věznice Guantánamo na Kubě. Ministr spravedlnosti mezitím uvedl, že "mozek" teroristických útoků z 11. září 2001 Chálid Šajch Muhammad a další čtyři vězni z Guantánama budou převezeni do New Yorku.

Právník Bílého domů končí kvůli sporu o Guantánamo

Právníka Craiga ve funkci nahradí právník demokratů Bob Bauer, uvedl Bílý dům.

Podle stanice CNN byl Craig ze svého postu "vytlačen" kvůli frustraci zbytku Obamova týmu v souvislosti s Guantánamem. Právě Craig prý Obamovi po jeho nástupu do funkce poradil, aby podepsal příkaz, v němž slibuje uzavření Guantánama do konce ledna 2010. Obamovi poradci od tohoto termínu postupně odstupují s tím, že uzavření této kontroverzní věznice provázejí komplexní právní, diplomatické i technické problémy.

Někteří členové administrativy prý mají za to, že Craig měl předvídat komplikace, které plánované uzavření nyní provázejí. Craigovi přívrženci si naopak myslí, že Obamova vláda dělá z právníka obětního beránka.

Craig se proslavil jako jeden z právníků exprezidenta Billa Clintona, kterého obhajoval během ústavní obžaloby, takzvaného impeachmentu. Důvodem bylo, že Clinton podle republikánů lhal velké porotě o svém sexuálním vztahu se stážistkou Monikou Lewinskou. Craig pak velmi brzy začal podporovat v Demokratické straně Obamu, čímž si vysloužil zlost přívrženců tehdejší Obamovy protikandidátky na post prezidenta Hillary Clintonové.

Věznice se má uzavřít o půl roku později

Nový kandidát na místo hlavního právníka Bílého domu Bob Bauer je manželem odcházející šéfky Obamova odboru komunikace Anity Dunnové.

V souvislosti s plánovaným uzavřením Guantánama zveřejnilo tento týden výzkumné středisko Center for American Progress zprávu, v níž píše, že Obamova administrativa udělala v této věci "několik chyb". I tak je podle organizace zavření Guantánama na dosah ruky. Obama by měl podle střediska posunout oficiální termín uzavření věznice na červenec 2010 a měl by nechat soudit podezřelé z terorismu, zadržované na Guantánamu, před federálními soudy. Usvědčené osoby by prý měly USA nechat v amerických věznicích s maximální ostrahou a zbytek by měly poslat do věznice Bagrám v Afghánistánu.

Na Guantánamu je stále zadržováno kolem 220 osob podezřelých z terorismu.

„Mozek“ útoků budou soudit v New Yorku

Ministr spravedlnosti Eric Holder v pátek odpoledne uvedl, že údajný "mozek" teroristických útoků proti USA z 11. září 2001 Chálid Šajch Muhammad a další čtyři vězni z Guantánama budou převezeni do New Yorku. Tam budou souzeni před federálním civilním soudem nedaleko Ground Zero. Žalobci budou požadovat tresty smrti.

Předběžný soud s Chálidem Šajchem Muhammadem, který podle svého údajného vlastního přiznání zářijové útoky vymyslel a naplánoval, začal již loni. To se týkalo i dalších čtyř islámských radikálů. V květnu americký prezident Barack Obama požádal o dočasné pozastavení procesů s vězni na Guantánamu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků