Hlavní obsah
Peruánská ekologická aktivistka Maruja Inquillová upozorňuje na skládku odpadu, jejíž obsah voda odnáší do jezera Titicaca. Foto: Rodrigo Abd, ČTK/AP

Posvátné jezero Titicaca pokryly odpadky

Jezero Titicaca vmáčknuté mezi vrcholky hor pokrytých sněhovými čepicemi, bývalo svého času uctíváno Inky, kteří věřili, že se v jeho temně modrých vodách zrodilo samo Slunce. V současnosti jsou ale břehy největšího jihoamerického jezera pokryté mrtvými žábami, vyhozenými plechovkami od barev a taškami plnými rozmáčených odpadků, napsala agentura AP.

Peruánská ekologická aktivistka Maruja Inquillová upozorňuje na skládku odpadu, jejíž obsah voda odnáší do jezera Titicaca. Foto: Rodrigo Abd, ČTK/AP
Posvátné jezero Titicaca pokryly odpadky

Ovšem v samotné vodě vodě číhají méně viditelné druhy nebezpečí - toxické množství olova a rtuti. Neustálé zhoršování stavu této ceněné turistické destinace, kam ročně zavítá na 400 000 návštěvníků, způsobilo nárůst zdravotních problémů u 1,3 miliónu obyvatel, kteří žijí v okolí znečištěných břehů jezera Titicaca.

Z dvou desítek okolních měst do jezera vytéká nezpracovaný odpad a nelegální zlaté doly ležící vysoko v Andách ročně vypustí do řeky ústící v jezeře až 15 run rtuti.

Kdyby žáby mohly mluvit...

"Kdyby mohly žáby mluvit, řekly by: 'Tohle nás zabíjí'," říká Maruja Inquillaová, místní ekologická aktivistka, která před časem přišla do domu místního guvernéra s plastovými sáčky naplněnými stovkami uhynulých žab na protest proti ničení jezera.

Dívka u jezera Titicaca pokrytého odpadky

Foto: Rodrigo Abd, ČTK/AP

V lednu 2016 podepsaly vlády Peru a Bolívie dohodu o řešení problému znečišťování jezera, v níž slíbily, že na zlepšení stavu vynaloží půl miliardy dolarů. Ovšem detaily toho, jak chtějí postupovat, byly jen mlhavé.

Jezero Titicaca zavalené množstvím odpadků

Foto: Rodrigo Abd, ČTK/AP

O rok později slíbil nový peruánský prezident Pedro Pablo Kuczynski vybudovat kolem jezera deset čističek za zhruba 437 miliónů dolarů, "aby nejkrásnější jezero na světě bylo také nejčistším".

Ovšem stejně jako v případě loňské dohody jsou i nyní podrobnosti kolem financování čističek nejasné a zdá se, že i tento slib zůstane nenaplněný - stejně jako všechny sliby politiků za poslední dvě desetiletí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků