Hlavní obsah
Nikolas Cruz před soudem, který rozhodl o jeho vazbě. Foto: Susan Stocker, ČTK/AP

Policie floridského střelce Cruze vyšetřovala již předloni

Informace o neobvyklém chování střelce Nicolase Cruze, který ve střední škole ve floridském městě Parklad zabil 17 lidí a dalších 15 zranil, měla policie již předloni. Úřady však tehdy vyhodnotily, že mladík nepředstavuje velké riziko a není ho třeba monitorovat, napsal list South Florida Sun Sentinel.

Nikolas Cruz před soudem, který rozhodl o jeho vazbě. Foto: Susan Stocker, ČTK/AP
Policie floridského střelce Cruze vyšetřovala již předloni

Policisté se s mladíkem setkali v září 2016, kdy zveřejnil na sociálních sítích video, na němž si pořezal paži a hovořil o tom, že si chce koupit střelnou zbraň. Policie se zabývala tím, zda nepředstavuje nebezpečí pro své okolí, dospěla však k závěru, že se mu dostává odpovídající péče od psychologů a od parklandské školy, kterou tehdy navštěvoval.

Pod tlakem je také FBI, která přiznala, že riziko spojené s Cruzem podcenila. Úřad přiznal, že pochybil poté, co v lednu dostal tip, že vyhozený student shromažďuje zbraně a chce zabíjet lidi. FBI je však v rozporu s pravidly neodeslala do pobočky na Floridě. Šéf úřadu Chris Wray čelí výzvám k demisi a ministr spravedlnosti Jeff Sessions nařídil prověrku vyšetřovacího postupu FBI v Cruzově případě.

V Parklandu se konaly v sobotu další pohřby zastřelených obětí.

Foto: Gerald Herbert, ČTK/AP

V Parklandu mezitím probíhají další pohřby dětí, které se staly oběťmi jeho krvavého činu. Někteří z rodičů vzkázali zákonodárcům, že je na čase zasadit se o zpřísnění pravidel pro držení automatických zbraní.

Podobná slova zněla také na shromáždění stovek odpůrců volného prodeje střelných zbraní, kde promluvilo i několik studentů z parklandské školy. „Nebyli jste tam. Nevíte, jaký to byl pocit. Zbraně dávají těmhle odporným lidem schopnost zabíjet jiné lidské bytosti. Tohle je o zbraních a o všech lidech, jejichž životy náhle skončily kvůli zbraním," vzkázala zákonodárcům jedna z přeživších studentek Carly Novellová.

Americká média se však shodují, že šance na zpřísnění zbraňových zákonů je stejně jako po předešlých případech masové střelby vzhledem k vlivu lobby majitelů zbraní a neochotě vládnoucích republikánů velmi malá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků