Hlavní obsah
Ministr zahraničí Jan Kohout Foto: Lukáš Táborský, Právo

Pokud Kanada zavede víza, Praha by mohla zvážit odvetu

Pokud by Kanada znovu zavedla víza pro české občany, Praha by mohla reagovat zavedením víz pro kanadské držitele služebních a diplomatických pasů. Informovala o tom ve středu ČTK. Podle Lidových novin obnoví Kanada vízovou povinnost od příštího týdne. Ministr zahraničí Jan Kohout uvedl, že Ottawa zatím české vládě o obnovení víz oficiálně nic nesdělila.

Ministr zahraničí Jan Kohout Foto: Lukáš Táborský, Právo
Pokud Kanada zavede víza, Praha by mohla zvážit odvetu

Česká republika podle ČTK nemůže reagovat zavedením turistických víz, neboť to neumožňují směrnice EU a zapojení Česka v unijním schengenském prostoru volného pohybu osob.

O vízech pro české občany se v posledních týdnech začalo spekulovat poté, co se znovu zvýšil počet zájemců, hlavně českých Romů, o azyl v Kanadě. Loni v zemi požádalo o azyl 853 lidí a letos jen do dubna dorazilo do země 1077 žadatelů.

Kanadský premiér Stephen Harper už v květnu nepřímo naznačil, že pokud se nepodaří vyřešit problém českých žadatelů o azyl, bude muset jeho země přikročit ke znovuzavedení víz.

Právě příliv žadatelů o azyl před lety vedl k tomu, že Kanada víza v říjnu roku 1997 pro Čechy zavedla. Zrušila je pak v říjnu 2007.

Šéf české diplomacie Kohout bez bližších podrobností potvrdil, že se zkraje týdne sešel s kanadským ministrem pro migraci Jasonem Kenneyem. „Kanadská strana žádné své finální rozhodnutí ČR nesdělila. V případě, že by k zavedení víz došlo, mohu prohlásit, že i na takovou variantu je ČR připravena,“ podotkl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků