Hlavní obsah
 

Okolí nikaragujské sopky pokryl popel, místní lidé však odmítají odejít

Nejaktivnější nikaragujská sopka San Cristóbal začala chrlit dým a popel. Úřady vyzvaly obyvatele v okolí vulkánu, aby z bezpečnostních důvodů opustili domovy. Asi 1500 lidí na úpatí sopky však odejít odmítá, napsala agentura AFP.

 
Okolí nikaragujské sopky pokryl popel, místní lidé však odmítají odejít

"Lidé neodešli, protože to tady nechceme nechat opuštěné," řekla María Pereiraová, která žije stejně jako dalších asi 600 lidí v osadě Grecia 4 u úpatí sopky. Sloupy popela "zahalily stromy, domy i silnice do bílého povlaku", dodala. Ráno to podle ní vypadalo, jako by všechno bylo poprášené jemným pískem.

Do zóny nebezpečí bylo vysláno asi 140 příslušníků domobrany, aby obyvatele přesvědčili k odchodu. Zatím ale moc úspěšní nejsou, navzdory varování, že sopka "zůstává nestabilní".

Sopka San Cristóbal v posledních letech prochází aktivním obdobím.

Foto: Oswaldo Rivas , Reuters

Sopka San Cristóbal se nachází asi 130 kilometrů severně od hlavního města Managuy a v posledních letech prochází aktivním obdobím. Naposledy chrlila popel letos v září. Nově začala chrlit dým v úterý večer. Sloup kouře a popela vystoupal do výšky asi 2500 metrů.

Úřady nechaly preventivně vyklidit okruh tří kilometrů kolem vulkánu, pokyn k evakuaci by měl platit několik dní. Evakuace se týká asi 300 rodin.

Sopka San Cristóbal chrlí dým a popel.

Foto: Oswaldo Rivas, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků