Hlavní obsah

Obří požár vlaku má jednu oběť, 80 lidí je nezvěstných

Po sobotní nehodě nákladního vlaku v městečku Lac-Mégantic v kanadské provincii Québec je 80 lidí nezvěstných. Potvrzena je zatím jedna oběť neštěstí, místní úřady a železniční společnost ale naznačily, že mají zprávy o dalších mrtvých a zraněných. Nehodu provázel rozsáhlý požár a silné exploze cisteren, které převážely palivo.

Obří požár vlaku má jednu oběť, 80 lidí je nezvěstných

"Už jsme potvrdili jedno úmrtí a čekáme, že budou další," uvedl policejní mluvčí Guy Lapointe. Zdržel se ale komentářů k odhadům médií, podle nichž by obětí mohlo být 40 až 80. "Očekáváme, že počet nezvěstných bude vyšší než počet obětí," podotkl.

BEZ KOMENTÁŘE: Požár vlaku v Kanadě

Požár se rozšířil z vagónů na domy a shořel i zaplněný bar. Jeden z návštěvníků Music-Café, Bernard Theberge, který byl v patiu, řekl, že měl štěstí, že unik ale bál se o osud lidí uvnitř: „Bylo to jako ve filmu. Exploze podle scénáře, jenže tohle bylo doopravdy.” Podle něj panoval v centru chaos

Železniční společnost Montreal, Maine & Atlantic už v sobotu večer uvedla, že má informace o "množství úmrtí a zraněných".

Policie si myslí, že někteří nezvěstní mohli být nahlášeni i několikrát, například jednou od příbuzných a podruhé od přátel.

Výbuch a požár poničil okolo 30 budov.

Foto: Paul Chiasson, ČTK/AP

Neštěstí se stalo v sobotu krátce po 1:00 tamního času (7:00 SELČ), když vlak s dvaasedmdesáti vagony a pěti lokomotivami vykolejil v centru městečka Lac-Mégantic.

Odstavený vlak se rozjel bez strojvůdce

Vlak zastavil ve vedlejší vesnici, protože se měnili strojvedoucí. Z neznámých důvodů se ale od lokomotiv oddělily vagóny  a jely po klesající trase až do La-Mégantic, kde vykolejily a začaly hoře. Podle svědků jely vagóny vysokou rychlostí.

Požár hasilo 120 kanadských a amerických hasičů po celých 24 hodin.

„Je to strašné. Nikdy jsme nic podobného nezažili,” řekl televizi CBC Claude Bedard, který patří k místním.

"Když vidíte centrum vašeho města téměř zničené, pochopíte, že se sami sebe ptáme, jak se z této události vůbec dostaneme," řekla na tiskové konferenci zdrcená starostka Colette Roy-Larocheová.

Kouř stoupá z vykolejeného vlaku v městě Lac Megantic

Foto: Paul Chiasson, ČTK/AP

Město Lac-Mégantic má zhruba 6000 obyvatel a leží asi 250 kilometrů východně od Montrealu. Nehoda je zároveň ekologickou katastrofou, protože část uniklé ropy se dostala do řeky Chaudiere. Vlak přepravoval ropu do USA.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků