Hlavní obsah
Americký prezident Barack Obama Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Obama chce výrazně snížit emise

Spojené státy hodlají slíbit, že sníží emise skleníkových plynů v zemi o 28 procent do roku 2025. Jedná se o jejich příspěvek k připravované mezinárodní dohodě, která by se měla podepsat v prosinci v Paříži. Uvedla to agentura AP, podle které to v úterý oficiálně oznámí Bílý dům.

Americký prezident Barack Obama Foto: Kevin Lamarque, Reuters
Obama chce výrazně snížit emise

V únoru 2005 vstoupila v platnost první podobná dohoda, Kjótský protokol o snížení emisí skleníkových plynů ve světě, který podle OSN ale svého cíle nedosáhl. USA ho podepsaly, ale odmítly jej ratifikovat s tím, že by poškodil jejich hospodářství, a protože se k závazku snižování emisí nepřipojila Čína. Právě Washington a Peking jsou přitom největšími znečišťovateli ovzduší na světě.

Prezident Barack Obama v roce 2013 v rámci příprav nové dohody řekl, že Spojené státy musejí mít národní plán na snížení znečištění oxidy uhlíku, připravit zemi na dopady klimatických změn a postavit se do čela celosvětového boje proti nim. Zaměřil se přitom na boj za omezení emisí oxidu uhličitého z elektráren, které v roce 2013 představovaly zhruba 40 procent celkového objemu emisí oxidu uhličitého v USA.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků