Hlavní obsah
 

Bolivijský prezident Morales podal demisi

Po třech týdnech masových manifestací v Bolívíi oznámil prezident Evo Morales demisi, uvedla místní média. Reagoval na výzvy opozice, armády a policie, aby rezignací uklidnil masové protesty.

 
Bolivijský prezident Morales podal demisi

Už během dne oznámil, že vyhlásí nové volby. Výsledky těch posledních z 20. října, které vyhrál Morales už v prvním kole, označila opozice za zfalšované. V neděli je odmítla potvrdit i Organizace amerických států (OAS), která prováděla audit výsledků.

„Rozhodl jsem se svolat nové volby," prohlásil Moreles na mezinárodním letišti v El Alto, městu sousedícímu s metropolí La Paz. Obklopen svými příznivci z řad domorodých obyvatel první indiánský prezident Bolívie také řekl, že pro nové volby vymění všechny členy nejvyššího volebního soudu. Stále však čelil výzvám k odstoupení a během dnes je vyslyšel.

Volební soud byl opozicí a OAS kritizován za to, že na téměř 24 hodin pozastavil zveřejňování průběžných volebních výsledků. Když publikování výsledků obnovil, byl výsledek velmi odlišný.

Bolivijský prezident Evo Morales

Foto: Juan Karita, ČTK/AP

Před pozastavením výsledků to totiž vypadalo na jasné konání druhého kola, po obnovení zveřejňování výsledků měl Morales potřebný desetiprocentní náskok a volební soud posléze oznámil, že druhé kolo se konat nebude.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků