Hlavní obsah
 

Mladý černoch zastřelený policistou chvíli před smrtí údajně kradl v obchodě

Černošský mladík Michael Brown, kterého minulý víkend v americkém městě Ferguson zastřelil policista, byl podezřelý z krádeže v místním obchodu. Měl se jí dopustit těsně před svou smrtí. Incident zachytily záběry bezpečnostních kamer, v sobotu je zveřejnila americká policie.

 
Mladý černoch zastřelený policistou chvíli před smrtí údajně kradl v obchodě

Podle vyšetřovatelů černošský mladík v jednom z obchodů ve Fergusonu ukradl krabičku doutníků a předal je svému kamarádovi. Vše se odehrálo bez použití zbraně.

Záběry ukazují potyčku mezi prodavačem obchodu a Afroameričanem. Šéf policie ve Fergusonu uvedl, že nahrávku nechal zveřejnit až na opakované žádosti médií na základě svobodného přístupu k informacím.

Neozbrojeného Browna krátce po údajné krádeži v obchodě zastřelil osmadvacetiletý strážník Darren Wilson. Podle policie došlo k potyčce mezi Wilsonem, Brownem a jeho nejmenovaným společníkem a policista byl zraněn. Někteří svědci tvrdí, že Brown začal prchat, jiní lidé prohlašují, že dal ruce nad hlavu, policie zase, že se snažil Wilsonovi vzít zbraň.

Sled osudových událostí je nejasný a informace, které zveřejňuje místní policie, incident spíš zamlžují, napsala v sobotu agentura Reuters. Ukazuje se totiž, že policista Wilson v době střelby na Browna o údajné krádeži v obchodě nic nevěděl.

Napomínal ho za chůzi ve vozovce

Šéf fergusonských policistů Tom Jackson v pátek na tiskové konferenci oznámil, že Wilson černošského mladíka napomínal za chůzi ve vozovce. „Kráčel uprostřed silnice a blokoval dopravu. To je všechno," řekl Jackson.

Kusé a zmatené policejní informace, stejně jako skutečnost, že místní policejní sbor tvoří téměř samí běloši, vyvolává ve městě silné napětí. I v noci na sobotu ve Fergusonu lidé demonstrovali proti postupu policie. Dav několika set lidí napadl a vyraboval obchod, který měl Brown vyloupit. Proti policistům házeli lidé lahve se zápalnou směsí, policisté zasahovali gumovými projektily a slzotvorným plynem.

Příbuzní zastřeleného chlapce podle BBC připouštějí, že Brown "nebyl bezúhonný" a krádeže se zřejmě dopustil. Postup policie je ale podle nich veden snahou "ospravedlnit vraždu, která byla fakticky popravou". Na neděli místní aktivisté připravují další protestní akci, do níž se zapojí i členové Brownovy rodiny. Organizátoři demonstrace vyzývají obyvatele Fergusonu, aby během akce zachovali klid a pořádek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků