Hlavní obsah
 

Mladík ve škole v USA zavraždil devět lidí

Devět mrtvých si vyžádala čtvrteční střelba na vyšší odborné škole ve městě Roseburg v americkém státě Oregon. Šestadvacetiletého útočníka následně policie zastřelila. Akci anonymně avizoval na internetu.

 
Mladík ve škole v USA zavraždil devět lidí

„Můj bože, někdo v kampusu střílí. Všude prchají studenti. Dobrý bože,” psala jedna ze studentek na sociálních sítích v průběhu incidentu.

Střelba se strhla v jedné ze školních budov, střelec podle policie jednal sám. Chodil z místnosti do místnosti a všechny střílel.

Studenti a zaměstnanci opouštějí areál školy

Foto: Michael Sullivan, ČTK/AP

Policejní mluvčí Bill Fugate nejprve mluvil o deseti, pak dokonce třinácti mrtvých, nakonec ale úřady upřesnily, že obětí je devět. Dalších sedm lidí bylo zraněno, nejméně tři jsou v kritickém stavu.

Původní varování úřadů na Twitteru před střelcem ve škole

Prvotní zprávy zmiňovaly, že střelec je na útěku. Později však policie ohlásila, že nebezpečí už pominulo a útočník byl zneškodněn. Guvernérka státu Oregon Kate Brownová na tiskové konferenci řekla, že útočník je mrtvý. Zřejmě jej policie zastřelila.

Chlubil se na internetu

Svůj čin plánoval a avizoval na internetu, upozornil server The Daily Mail. Anonymní varování se ve středu večer objevilo na fóru na webových stránkách 4Chan.

„Někteří z vás tady jsou fajn. Nechoďte zítra do školy, pokud jste na severozápadě,“ upozorňoval pisatel a dodal, že další informace doplní na druhý den. Následující jeho vzkaz už na zmíněných stránkách není, ale byl zachycen a přetištěn na stránkách Reddit.

Policisté během zásahu v campusu v Roseburgu

Foto: Michael Sullivan, ČTK/AP

„Ozvu se zase ráno, desetiminutové odpočítávání. Víc neřeknu, moc věcí k přípravě,“ zněla zpráva.

The Daily Mail upozornil, že vzkazy nezůstaly bez odezvy dalších účastníků fóra, z nichž někteří dotyčnému radili, jak má účinně útočit.

Střelec zaútočil na západním pobřeží USA ve městě Roseburg.

Foto: Novinky.cz s použitím Mapy.cz

Školu v Roseburgu navštěvuje 3300 studentů v rámci denního studia a dalších 16 000 na ní studuje dálkově. Kampus má podle Wikipedie 16 budov na rozloze 40 hektarů.

Zdravotníci převážejí jednoho ze zraněných.

Foto: ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků