Hlavní obsah
U novorozenců dochází k mikrocefalii, nedostatečnému vývoji mozku. Foto: Felipe Dana, ČTK/AP

Kolumbie hlásí více než 20 000 případů onemocnění virem zika

Kolumbie odhalila již 20 297 případů onemocnění virem zika, je mezi nimi také 2 116 těhotných žen. V sobotu to oznámila agentura AFP s odvoláním na informace kolumbijského národního zdravotního ústavu. Kolumbie je tak po Brazílii druhou nejvíce zasaženou zemí tímto virem. Kolumbijská vláda očekává, že by se virem mohlo letos nakazit možná až 600 000 osob.

U novorozenců dochází k mikrocefalii, nedostatečnému vývoji mozku. Foto: Felipe Dana, ČTK/AP
Kolumbie hlásí více než 20 000 případů onemocnění virem zika

Světová zdravotnická organizace (WHO) svolala na pondělí kvůli viru zika mimořádné zasedání. Virus, který přenáší komáři druhu Aedes aegypti, vyvolává několikadenní horečky, nemoc má ale ve většině případů mírný průběh.

Velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidské plody, neboť se nákaza spojuje s nedostatečným vývinem mozku.

WHO tento týden uvedla, že na americkém kontinentu se nemoc začala rychle šířit a očekává letos tři až čtyři miliony případů nákazy.

Úřady radí odložit plánovaná těhotenství

Kolumbie již v úterý vyhlásila první stupeň pohotovosti a nařídila nemocnicím v některých oblastech připravit se na šíření nákazy. Úřady také doporučily párům odložit plány na těhotenství o šest až osm měsíců. Ženy tvoří více než 60 procent všech nakažených v zemi.

Nákaza se objevila loni na podzim v Brazílii a postupně se rozšířila do více než dvaceti zemí amerického kontinentu.

Brazílie již odhalila 1,5 milionu případů onemocnění, u novorozenců pak 3 718 případů mikrocefalie, tedy nedostatečného vývoje mozku. Před vypuknutím šíření nákazy virem zika se přitom ročně objevovalo v průměru 163 případů mikrocefalie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků