Hlavní obsah
Prezident Václav Klaus Foto: Michaela Říhová, Právo

Klaus se v USA střetne s Gorem na téma klimatických změn

Český prezident Václav Klaus, známý svými kritickými postoji vůči globálnímu oteplování, se začátkem března zúčastní v kalifornské Santa Barbaře konference věnované ekonomickým aspektům změn v životním prostředí. Bezprostředně po něm na stejném fóru promluví zastánce globální regulace a společného postupu vůči změně podnebí, bývalý americký viceprezident a nositel Nobelovy ceny míru Albert Gore.

Prezident Václav Klaus Foto: Michaela Říhová, Právo
Klaus se v USA střetne s Gorem na téma klimatických změn

Setkání politiků, šéfů velkých podniků a ekologických odborníků s názvem ECO:nomics pořádá list The Wall Street Journal. Podle zveřejněných informací se konference zúčastní vedle Klause a Gorea také šéf internetového gigantu Google Eric Schmidt, ředitel automobilky Ford Alan Mulally, viceprezident Deutsche Bank Caio Koch-Weser a řada dalších osobností.

Vystoupí na ní také autor knihy Skeptický ekolog, dánský profesor Björn Lomborg, který nepopírá klimatické změny, ale na rozdíl od Goreovy teze, že je působí svojí činností člověk, pokládá za příčinu podobně jako Klaus především vývoj přírody.

Od konference v Santa Barbaře, která se koná podruhé, si pořadatelé slibují zajímavou diskusi, v níž by se měly odrazit i významné události nedávné doby, jako je finanční krize, hospodářská recese, vývoj na trhu ropy a obnovitelných zdrojů energie či nástup nové americké administrativy, která dává najevo ochotu více se věnovat ekologické problematice.

Prezident promluví i v New Yorku

Klaus se ke globálnímu oteplování vyslovil o tomto víkendu ve švýcarském Davosu, kdy podle agentury AFP existenci změny klimatu odmítl.

Český prezident se v březnu také zúčastní konference o klimatické změně v New Yorku, kterou pořádá konzervativní organizace Heartland Institute. Vedle Klause na ní promluví bývalý předseda španělské vlády José María Aznar, americký astronaut Jack Schmitt a řada vědců.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků