Hlavní obsah
Budoucí kanadský premiér Justin Trudeau se svou manželkou Sophií. Foto: Chris Wattie, Reuters

Kanadské volby vyhráli liberálové, po devíti letech vystřídají konzervativce

Novým kanadským premiérem bude šéf liberálů Justin Trudeau. Jeho dosud opoziční strana jasně ovládla volby a získala většinu křesel v dolní komoře parlamentu. V vlády tak po devíti letech vystřídá konzervativní stranu premiéra Stephena Harpera. Vyplývá to z průběžných výsledků zveřejňovaných kanadskými médii.

Budoucí kanadský premiér Justin Trudeau se svou manželkou Sophií. Foto: Chris Wattie, Reuters
Kanadské volby vyhráli liberálové, po devíti letech vystřídají konzervativce

"Máme šanci nastolit v Kanadě skutečnou změnu a skoncovat s Harperovou dekádou," prohlásil ještě před začátkem hlasování syn jednoho z nejpopulárněšjčích politiků novodobé kanadské historie, dlouholetého premiéra Pierra Trudeaua

Vládní konzervativci premiéra Stephena Harpera jsou s odstupem druzí.

Kandidáti Liberální strany zvítězili ve 171 a v průběžném sčítání vedou v dalších 15 z celkového počtu 338 jednomandátových okrsků, což jim zaručuje zisk pohodlné parlamentní většiny.

Konzervativní strana ovládla či udržuje průběžné vedení ve 103 okrscích, zatímco středolevá Nová demokratická strana, která byla dosud druhou nejsilnější formací v parlamentu, ve 38.

Vedle této trojice proniknou do parlamentu ještě dvě menší strany: blok prosazující nezávislost frankofonní provincie Quebec s devíti až deseti poslanci a zelení s jedním zvoleným zástupcem.

Zadlužení nevadí

Justin Trudeau voličům slíbil investice do zvýšení hospodářského růstu a vylepšení infrastruktury, což hodlá financovat ze schodkového rozpočtu v příštích třech letech. Na porážku fiskálního konzervativce Harpera už zareagovaly trhy poklesem hodnoty kanadského dolaru.

Trudeau hodlá změnit i kanadskou zahraniční politiku, především odvolat vojáky z bojové mise proti Islámskému státu a nasadit je do humanitárních operací nebo zlepšit pošramocené vztahy s USA a prezidentem Barackem Obamou.

Harper rezignoval

Dosavadní premiér Stephen Harper po těžké volební porážce odstoupil z vedení Konzervativní strany, mandát poslance ve volbách nicméně obhájil.

Vedle této trojice proniknou do parlamentu zřejmě ještě dvě menší strany.

Strašení islámem nezabralo

Šéf liberálů podle komentátorů vedl optimistickou kampaň na rozdíl od Harpera, který využíval strach voličů ze zahalování muslimů.

Liberálové dosáhli ještě lepšího výsledku, než jim předpovídaly předvolební průzkumy. Ty přisuzovaly Trudeově straně okolo 39 procent hlasů, zatímco konzervativcům přes 30 procent.

Kanadští voliči vůbec poprvé vybírali 338 členů Poslanecké sněmovny, při posledních volbách v roce 2011 měla dolní parlamentní komora o třicet křesel méně.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků