Hlavní obsah
Poradkyně amerického ministra zahraničí Roberta Jacobsonová přichází na jednání s kubánskými diplomaty. Foto: Enrique De La Osa, Reuters

Jednání USA a Kuby termín pro otevření ambasád nepřineslo

Diplomaté Spojených států a Kuby se ve čtvrtek v Havaně nedohodli na žádném termínu pro znovuotevření ambasád, prohlásila poradkyně amerického ministra zahraničí Roberta Jacobsonová. Její protějšek Josefina Vidalová, která má na kubánském ministerstvu zahraničí na starosti záležitosti týkající se USA, uvedla, že normalizaci vztahů mimo jiné komplikuje i „nespravedlivé” zanesení ostrovního státu na seznam zemí podporujících terorismus.

Poradkyně amerického ministra zahraničí Roberta Jacobsonová přichází na jednání s kubánskými diplomaty. Foto: Enrique De La Osa, Reuters
Jednání USA a Kuby termín pro otevření ambasád nepřineslo

"Nemůže říci, kdy přesně se to stane (otevření ambasád). Pracujeme na tom tak rychle, jak můžeme," řekla Jacobsonová. Dodala, že velvyslanectví budou otevřena tehdy, až budou "vyřešeny všechny praktické problémy".

Vidalová novinářům sdělila, že vedle vyškrtnutí Havany ze seznamu zemí podporujících mezinárodní terorismus je třeba, aby obnovení diplomatických vztahů nijak nezasahovalo do vnitropolitických záležitostí Kuby. Klíčové je podle Vidalové také to, aby USA upustily od ekonomické blokády.

"Bylo to první setkání. Je to proces," řekla Vidalová o rozhovorech. Dodala, že v nadcházejících týdnech si USA a Kuba naplánují další kolo jednání.

V Havaně ve čtvrtek druhým dnem pokračovaly historické diplomatické rozhovory mezi představiteli Spojených států a Kuby. Zatímco středeční jednání se týkalo migrační politiky, ve které obě země zastávají odlišný postoj, dnešním tématem schůzky byla normalizace diplomatických vztahů a s tím související opětovné zprovoznění ambasád.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků