Hlavní obsah

Havajská sopka Kilauea vybuchla, chrlí kameny velikosti osobního auta

Havajská sopka Kilauea po dvou týdnech vulkanické aktivity ve čtvrtek vybuchla a z jejího kráteru se do téměř desetikilometrové výšky vznesl mohutný oblak popela, který začal padat na obce v okolí. Vulkán může podle geologů chrlit mohutné kameny do bezmála kilometrové vzdálenosti.

Havajská sopka Kilauea vybuchla, chrlí kameny velikosti osobního auta

Exploze trvala podle geologické služby USGS několik minut a patrně ji způsobila pára, která se nahromadila uvnitř sopky a která pochází z podzemní vody ohřívané při současné vulkanické aktivitě. Obyvatelé okolí podle agentury AP hlásili popel snášející se na jejich domovy, jeho množství však podle geologů není mimořádně velké.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Havajská sopka Kilauea už vyvrhuje velké kameny

Video: Reuters

Aktivita sopky Kilauea na ostrově Havaj, který je největší v Havajském souostroví, je patrná už dva týdny. Národní park, kde se sopka nachází, je již téměř týden uzavřen kvůli obavám z výbuchu. Své domovy dosud muselo opustit zhruba 2000 obyvatel z osady Leilani Estates a jejího okolí. Výzvu k evakuaci dostaly další stovky lidí. Úřady z bezpečnostních důvodů nařídily také uzavřít několik areálů pro turisty.

Havajská sopka Kilauea vybuchla.

Foto: Terray Sylvester, Reuters

Nebezpečí mohou představovat kameny vylétávající z kráteru. Podle americké geologické služby USGS může sopka až do téměř kilometrové vzdálenosti vrhat kameny o velikosti osobního auta. Menší kameny mohou doletět více než deset kilometrů daleko.

Explozi mohou doprovázet rovněž silné otřesy země. S menší středeční erupcí bylo spojeno zemětřesení o síle 4,2 stupně, které nezpůsobilo žádné škody.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků