Hlavní obsah
Demokratický kandidát Andy Beshear zvítězil v úterních volbách guvernéra ve státě Kentucky. Foto: Bryan Woolston, ČTK/AP

Guvernérem Kentucky se stal demokrat, dobyl baštu republikánů

Demokratický kandidát Andy Beshear zvítězil v úterních volbách guvernéra ve státě Kentucky, který je považován za tradiční baštu republikánů. Ovládli také obě komory parlamentu ve Virginii Úspěch Besheara naznačil, že pro Donalda Trumpa nemusí být snadné obhájit příští rok křeslo prezidenta.

Demokratický kandidát Andy Beshear zvítězil v úterních volbách guvernéra ve státě Kentucky. Foto: Bryan Woolston, ČTK/AP
Guvernérem Kentucky se stal demokrat, dobyl baštu republikánů

Podle agentury Reuters si demokraté vítězství připsali také ve Virginii, kde voliči vybírali složení obou komor místního parlamentu. To se jim podařilo poprvé po dvaceti letech.

Republikáni zřejmě získali post guvernéra v Mississippi.

Beshear podle televize CNN po sečtení 99 procent hlasů porazil dosavadního republikánského guvernéra Matta Bevina velice těsným rozdílem 49,2 ku 48,8 procentům hlasů. Beshear se již prohlásil vítězem, Bevin ale porážku zatím neuznal.

„Budeme připraveni (na práci) od prvního dne v úřadu a těším se na to,” řekl podle BBC jednačtyřicetiletý Beshear, jehož otec byl také guvernér.

Kentucky jako test oblíbenosti Trumpa

Hlasování bylo považováno za test oblíbenosti prezidenta Donalda Trumpa, který Bevina přijel na poslední chvíli osobně podpořit. Podle agentury APA se nepodařil Trumpův záměr přeměnit hlasování na pomyslné referendum o takzvaném impeachmentu, tedy procesu jeho případného odvolání z prezidentské funkce.

Ten demokraté zahájili v září kvůli aféře možného zneužití pravomoci prezidenta v souvislosti s Trumpovým tlakem na Ukrajinu ve snaze dosáhnout vyšetřování Trumpova politického rivala, bývalého demokratického viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera. Trump obvinění odmítá a postup Sněmovny reprezentantů přirovnává k honu na čarodějnice.

Dosavadní guvernér Kentucky Matt Bevin (vpravo) post neobhájil, nepomohla ani podpora od prezidenta USA Donalda Trumpa

Foto: Timothy D. Easley, ČTK/AP

Nepříliš oblíbený Bevin vsadil v závěru kampaně vše na prezidentskou kartu. „Radikální liberálové ve Washingtonu chtějí jediné: Zbavit prezidenta Trumpa úřadu. Volte 5. listopadu Matta Bevina a pošlete jim tak jasný vzkaz,” napsal v předvečer voleb na Facebooku.

Trump si v kampani naběhl

Trump, který Bevina v pondělí večer přímo v Kentucky podpořil, řekl, že jeho případná prohra by se dala popsat jako „největší porážka v historii světa”. Podle něj je Beshear „příliš extrémní a příliš nebezpečný” na to, aby vedl stát.

Beshear podle APA není typickým zástupcem demokratického establishmentu. V kampani se snažil vyvarovat přímé kritiky Trumpa a zdrženlivě se stavěl i k možnosti jeho případného odvolání z prezidentského postu.

Jeho úspěch přesto naznačuje, že pro Trumpa nemusí být snadné obhájit křeslo prezidenta, byť list The New York Times přitom začátkem týdne napsal na základě volebních průzkumů, že šesti klíčových státech je jeho pozice stejná, ne-li lepší než ve volbách v roce 2016. Jde o Michigan, Pensylvánii, Wisconsin, Floridu, Arizonu a Severní Karolínu, jejichž obyvatelé se v roce 2016 přiklonili k Trumpovi a o jeho vítězství prakticky rozhodly.

Úspěch republikánů v Mississippi

Vítězstvím republikánského kandidáta Tatea Reevese naopak pravděpodobně skončí volba guvernéra Mississippi. Projekce CNN mu po sečtení více než čtyř pětin odevzdaných hlasů přisuzuje bezmála 54 procent hlasů. Pro jeho demokratického protikandidáta Jima Hooda se zatím vyslovilo necelých 45 procent voličů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků