Hlavní obsah
 

Erupce guatemalské sopky má už 25 obětí

Sopka Volcán de Fuego v Guatemale začala v neděli opět chrlit lávu a pokryla své okolí včetně hlavního města Guatemala vrstvou těžkého popela. Při nejnovější erupci jedné z nejaktivnějších sopek Střední Ameriky zemřelo podle posledních údajů 25 lidí, oznámil místní úřad pro přírodní katastrofy. Příchod noci přerušil pátrání po nezvěstných.

 
Erupce guatemalské sopky má už 25 obětí

„V neděli 21:00 (dnes 05:00 SELČ) je bilance 25 mrtvých,“ sdělil novinářům mluvčí guatemalského úřadu pro přírodní katastrofy (CONRED) David de Leon. Do té doby informovaly úřady o sedmi mrtvých a 20 zraněných. Byly mezi nimi i tři děti.

Erupce začala těsně před polednem místního času (20:00 SELČ). O čtyři hodiny později začal po úbočí sopky stékat lávový proud, který údajně dosahuje teploty okolo 700 stupňů Celsia. Kvůli výbuchu už bylo evakuováno 3100 osob a podle úřadů zasahuje rozptyl sopečného popela území s 1,7 miliónu obyvatel. V důsledku nepříznivého větru pokryl popel i část metropole a zdejší letiště muselo přerušit provoz.

Šéf guatemalského úřadu pro přírodní katastrofy (CONRED) Sergio Cabañas řekl, že jsou evidováni pohřešovaní, počet nezvěstných ale blíže neurčil. „Lidé byli zraněni, popáleni a zabiti. Probíhají evakuace a pátrací akce,“ uvedl Cabañas s tím, že jednou z obětí je i pracovník jeho úřadu.

Oběti erupce sopky Volcán de Fuego v Guatemale

Foto: Luis Echeverria, Reuters

Lávový proud podle CONRED zasáhl vesnici El Rodeo na jihovýchodním úpatí kuželovité hory. „Bohužel El Rodeo bylo zavaleno a kvůli lávě nejsme schopni se dostat do vesnice La Libertad, možná tam také zemřeli lidé,“ citovala Cabañase BBC.

Hrozí i sesuvy půdy

„Vulkán v tuto chvíli nadále soptí a je zde značný potenciál pro sesuvy půdy,“ sdělil prostřednictvím twitterového účtu CONRED Eddy Sánchez, který je ředitelem guatemalského ústavu seismologie, vulkanologie, meteorologie a hydrologie.

Sopka Volcán de Fuego v Guatemale chrlí lávu a kouř

Foto: Santiago Billy, ČTK/AP

V terénu jsou aktuálně stovky záchranářů včetně hasičů, policistů a vojáků. Prezident Guatemaly Jimmy Morales řekl, že předloží parlamentu návrh na vyhlášení výjimečného stavu, a vyzval občany, aby se řídili pokyny úřadů.

Volcán de Fuego sahá do výšky 3763 m n. m. a nachází se necelých 50 kilometrů na západ od guatemalského hlavního města Guatemala. Letos soptí letos podruhé a podle místních expertů jde o největší erupci od roku 1974, napsala stanice BBC.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků