Hlavní obsah
 

Ekvádorem zmítají nepokoje, prezidenta musela vysvobodit armáda

Ekvádor byl ve čtvrtek na pokraji státního převratu, jak to nazval prezident země Rafael Correa. Nepokoje a rabování vypukly v metropoli Quitu a hlavním přístavním městě Guayaquilu, když vojáci a policisté vyšli do ulic kvůli krácení výhod. Obsadili přitom i letiště. Vláda vyhlásila výjimečný stav a sousední Peru v obavách uzavřelo hranice. Vzbouřenci Correu, který s nimi přišel vyjednávat, 12 hodin drželi v obležení. Nakonec ho vysvobodila loajální armáda.

 
Ekvádorem zmítají nepokoje, prezidenta musela vysvobodit armáda

Stovky vojáků a policistů obsadily základny v metropoli, v Guayaquilu a v dalších městech. Poté odpalovaly granáty se slzným plynem a pálily pneumatiky. V Quitu zablokovaly letiště i přístupovou silnici k němu. Protestovaly tak proti novému zákonu, jenž jim omezuje finanční výhody.

Lidé rovněž začali hromadně vybírat z bank vklady, zavřeny zůstaly školy.

Vojáci přijíždějí k nemocnici v Quitu vysvodit prezidenta.

Foto: Guillermo Granja, Reuters

Correa chtěl v Quitu se vzbouřenci mluvit, ale byl překřičen a následně byl směrem k němu vypálen slzný granát. Ochranka hlavu státu rychle odvedla do budovy tamní nemocnice, z níž pak nemohl 12 hodin vyjít. Na pomoc mu musely přijít loajální vojenské jednotky. Při půl hodiny trvající akci zemřeli dva policisté a dalších 74 lidí bylo zraněno, uvedla agentura AP.

AP už dříve uvedla, že protest zřejmě ke svržení vlády nepovede, protože velitel ozbrojených sil Ernesto González vyjádřil vládě podporu. Zároveň řekl, že vojáci zůstávají loajální vůči Correovi.

Correa na adresu protestujících řekl: "Je to banda nevděčných lumpů. Nikdo nepodporoval policii tolik jako tahle vláda." Po svém vysvobození dodal: "Věřte mi, že když mě osvobodili a řekli mi, že nejméně jeden policista padl, tak jsem brečel. Ne ze strachu, ale z lítosti."

V zemi platí nadále výjimečný stav a hranice s Peru je uzavřená.

Protestující vojáky a policisty rozzuřil zákon, jenž přijal Kongres ve středu a který ukončuje udělování medailí příslušníkům armády a policie, respektive bonusů při každém povýšení. Zároveň byla prodloužena z pěti na sedm let lhůta pro další povyšování. Ovšem zákon musí být nejprve zveřejněn v úředním listě, než vstoupí v platnost, a to se zatím nestalo.

Šéf centrální banky Diego Borja vyzval obyvatele ke klidu a žádal je, aby navzdory nepokojům z bank nevybírali vklady.

Vojáci obsadili letiště v hlavním městě.

Foto: Gary Granja, Reuters

Correa, který je spojencem venezuelského prezidenta Huga Cháveze, prosazujícího tvrdě socialistickou politiku, se v těchto dnech snaží dosáhnout rozpuštění parlamentu, v němž jeho vlastní levicová strana blokuje legislativní návrhy na krácení státních výdajů. V případě úspěchu by vládl dekretem až do nových voleb.
Ekvádor, který má 14 miliónů obyvatel, je dlouhodobě poznamenán politickou nestabilitou. V desetiletí před Correovým nástupem do úřadu pouliční protesty kvůli ekonomickým potížím způsobily pád tří prezidentů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků