Hlavní obsah
Jahi McMathová Foto: ČTK/AP

Dívku navzdory mozkové smrti lékaři zatím odpojit nesmějí

Soud v Kalifornii prozatím zakázal lékařům odpojit od přístrojů třináctiletou Jahi McMathovou, ačkoliv lékaři uvádějí, že její mozek je už dva týdny mrtvý. Proti odpojení od dýchacích přístrojů jsou z náboženských důvodů Jahini rodiče. O soudním rozhodnutí informovala agentura Reuters.

Jahi McMathová Foto: ČTK/AP
Dívku navzdory mozkové smrti lékaři zatím odpojit nesmějí

Jahi na počátku měsíce podstoupila zákrok odstranění krčních mandlí. Nastaly ale vážné komplikace, načež musela být připojena k dýchacím přístrojům a vyživovací trubici.

Soud původně stanovil, že dívku mají odpojit od přístrojů 30. prosince. Nově má ale zůstat připojena k zařízení přinejmenším do příštího úterý.

„Je to tragédie, která byla odložena o další týden," citovala ČTK komentář mluvčího nemocnice.

Usilují o převoz do New Yorku

Rodiče odmítají tvrzení, že je dcera mrtvá, i když lékaři shledali, že u ní 12. prosince nastala mozková smrt. „Navzdory tomu, co říkají, vím, že je živá. Když se jí dotknu, je teplá, odpovídá na můj dotek,” řekla matka dívky Nailah Winkfieldová.

Dívčina matka Nailah Winkfieldová

Foto: Norbert von der Groeben, Reuters

Otec s matkou se dožadují dalších vyšetření, matka argumentuje, že odpojení od přístrojů je proti jejím náboženským zásadám, takže porušením jejích práv. Rodina v pondělí podala u okresního soudu na severu Kalifornie žalobu, kterou chce pozdržet nařízené odpojení dívky od přístrojů udržujících její plíce a srdce v činnosti o více než dva týdny.

Rodina chce, aby byla Jahi převezena k další léčbě do New Yorku. Peníze na převoz už od dárců získala.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků