Hlavní obsah
Odhalení vyvolalo kritiku na adresu vlády prezidenta Baracka Obamy. Foto: Yuri Gripas, Reuters

Diplomaté USA pomohli Kubě ve zprávě o pašování lidí

Američtí diplomaté přiměli úředníky tvořící každoroční zprávu o pašování lidí ve světě zkreslit situaci na Kubě a ve více než desítce dalších států v jejich prospěch. Uvedla to v úterý agentura Reuters na základě informací více než desítky zdrojů. Toto odhalení vyvolalo kritiku na adresu Bílého domu, který se podle některých politiků pokouší manipulovat fakty ve snaze zlepšit vztahy se zeměmi, jako je Kuba.

Odhalení vyvolalo kritiku na adresu vlády prezidenta Baracka Obamy. Foto: Yuri Gripas, Reuters
Diplomaté USA pomohli Kubě ve zprávě o pašování lidí

Je to „alarmující a nepřípustný“ postup, kritizoval zjištění demokratický senátor Bob Menendez.

Rozdělení států podle přístupu k nelegálnímu obchodování s lidmi provádějí Spojené státy od roku 2003 a rozhoduje o něm specializovaný úřad spadající pod ministerstvo zahraničí. Podle Reuters však letos vyvíjeli významní diplomaté na úředníky enormní tlak a docílili toho, že více než desítka zemí dostala ve zprávě zveřejněné koncem července lepší hodnocení, než úřad zamýšlel.

Kvůli zprávě si zahraniční výbor Senátu na tento čtvrtek předvolal náměstkyni ministra zahraničí Sarah Seawallovou, která má dohled nad jejím vznikem na starosti.

Ze třetí do druhé

Ministerstvo ve zprávě rozdělilo státy do tří skupin: zatímco země v první skupině splňují základní standardy amerického a mezinárodního práva, druhé o dosažení této úrovně alespoň usilují. Ve třetí skupině jsou státy, které těmto požadavkům neodpovídají a ani se o to nesnaží. Kuba, Malajsie či Uzbekistán byly po dlouhé době přeřazeny ze třetí do druhé skupiny.

Analytici zmíněného úřadu se podle Reuters s diplomaty neshodli na hodnocení celkem 17 zemí. Vedle komunistické Kuby, s níž před půl rokem prezident Barack Obama zahájil historické sbližování a vyzval ke zrušení hospodářského embarga, se to prý týká například Číny, Indie, Mexika, Malajsie či Uzbekistánu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků