Hlavní obsah
Jair Bolsonaro Foto: Adriano Machado, Reuters

Brazilský prezident chce trestat korupci metodou z doby diktatury

Brazilský prezident Jair Bolsonaro prohlásil, že nebude ve své vládě tolerovat korupci a že na ministra, který se jí dopustí, bude aplikována metoda nazvaná podle převážení svázaných papoušků visících za nohy. Ta se používala k mučení odpůrců režimu za vojenské diktatury (1964-1985) v Brazílii.

Jair Bolsonaro Foto: Adriano Machado, Reuters
Brazilský prezident chce trestat korupci metodou z doby diktatury

„Existuje snad korupce v mé vládě? Ano, je to možné, ale vláda o tom neví,“ řekl Bolsonaro na veřejném mítinku v brazilském městě Palma (stát Tocantins). „Pokud se korupce objeví, zavěsím ministra na hůl na papoušky,“ dodal prezident.

Podle brazilských médií prezident použil výraz „pau de arara“, který původně označoval nástroj na přepravování papoušků svázaných a zavěšených na tyči hlavou dolů. Za vojenské diktatury se ale takto označoval způsob, jakým byli mučeni odpůrci režimu, které také věšeli hlavou dolů na tyči svázané za ruce a nohy.

Bývalý armádní důstojník a krajně pravicový politik Bolsonaro je v úřadu prezidenta od letošního ledna a v minulosti proslul řadou kontroverzních výroků. Za některé z nich si ještě jako poslanec vysloužil i obvinění z rasismu. O brazilské vojenské diktatuře se Bolsonaro vyjadřuje pozitivně. Podle něj byly vojenské vlády v letech 1964-1985 kvůli rostoucí komunistické hrozbě v Brazílii nutné, aby se zachovaly národní instituce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků