Hlavní obsah
Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová se svým předchůdcem Luizem Ináciem Lulou da Silva Foto: ČTK/AP

Brazilská prezidentka se snaží odvrátit pád, kabinet povede její předchůdce

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová se dohodla se svým předchůdcem Luizem Ináciem Lulou da Silva, že se vrátí do vlády a převezme funkci ministerského předsedy. Dohoda by měla být ku prospěchu oběma. Rousseffová čelí silnému tlaku na odstoupení a da Silva je vyšetřován. Prezidentka tak dostala do své vlády oblíbence Brazilců a da Silva získal jistou právní ochranu.

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová se svým předchůdcem Luizem Ináciem Lulou da Silva Foto: ČTK/AP
Brazilská prezidentka se snaží odvrátit pád, kabinet povede její předchůdce

Jmenování zkušeného charismatického politika do významné funkce by mělo pomoci stabilizovat oslabený kabinet političky, které hrozí sesazení v procesu ústavní žaloby kvůli údajné roli v korupční aféře kolem státní energetické společnosti Petrobras.

Lula by podle komentářů mohl pomoci vyjednat s poslanci hlavního koaličního partnera vládní Strany pracujících, aby v Kongresu nepodpořili zmíněný proces takzvaného impeachmentu, k čemuž se většina z nich chystá.

Pro bývalého politického patrona Rousseffové by zase vládní funkce znamenala určitou právní ochranu. Lulova případná obžaloba v souvislosti s aférou Petrobras by spadala pouze do kompetence Nejvyššího soudu, protože jen ten může řešit kauzy ministrů. Současný soudce, který Lulu kvůli korupčnímu skandálu vyšetřuje, by tak tuto pravomoc ztratil.

Lula byl kromě vyšetřování podezření z korupce tento měsíc obviněn i z praní špinavých peněz. [celá zpráva]

Propojeni s Petrobrasem

Vedle jejích vlastních potíží otřásla popularitou Rousseffové právě i Lulova aféra, která se stala jedním z hlavních problémů, kvůli nimž milióny lidí v ulicích měst o víkendu požadovaly, aby prezidentka odstoupila. [celá zpráva]

Rousseffová, která byla v letech 2003-2010 členkou správní rady Petrobrasu, tvrdí, že o rozsáhlém úplatkářském systému nevěděla.

Lula, jehož popularita na konci jeho druhého mandátu v roce 2011 přesahovala 80 procent, také veškerou vinu odmítá a podle médií nevyloučil, že by mohl opět kandidovat v prezidentských volbách v roce 2018. V předchozích dvou volbách podpořil Rousseffovou, která podle platných pravidel nebude moci usilovat o třetí mandát.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků