Hlavní obsah
 

Brazilci při olympijském ceremoniálu zastřelili jaguára, maskota reprezentace

Letní olympijské hry v Brazílii ještě nezačaly, pořadatelé už ale mají na kontě první malér. Slavnostní ceremoniál manipulace s olympijským ohněm na vojenské základně ve městě Manaus se pořadatelé rozhodli zpestřit přítomností živého jaguára, kterého účast stála život.

 
Brazilci při olympijském ceremoniálu zastřelili jaguára, maskota reprezentace

Rozrušená šelma se totiž vymkla kontrole a jeden z přihlížejících vojáků ji raději zastřelil. Právě jaguár přitom bude na olympiádě maskotem brazilského národního týmu.

Jaguár se vymanil ze řetězů a krotitelé se ho nejprve pokusili uspat, než však omamná látka zabrala, zamířila si šelma k jednomu z vojáků, který se zachoval podle toho, k čemu byl vycvičen.

„Kdy už lidé přestanou mít zvrácenou potřebu dokazovat si svou sílu drezírováním a předváděním divokých zvířat?“ cituje agentura Reuters z reakce organizace pro ochranu zvířat Animal Freedom Union.

Šelmu účas na slavnosti rozrušila a nakonec i stála život.

Foto: Reuters

Brazilští pořadatelé už uznali svou chybu a omluvili se.

„Pochybili jsme v tom, že jsme dopustili, aby byla olympijská pochodeň, symbol míru a jednoty, předváděna vedle spoutaného divokého zvířete. Je to proti našemu přesvědčení i našim hodnotám,“ přiznal podle agentury Reuters místní olympijský výbor.

„Zaručujeme, že v Riu 2016 už k žádným takovým incidentům nedojde,“ slíbili Brazilci.

Zbytečná smrt jaguára je o to smutnější, že je tato kočkovitá šelma, která se volně vyskytuje výhradně v Americe, již téměř vyhubena.

„Jaguáři byli prakticky vyhubeni ve značné části sušších oblastí Severní Ameriky, stejně jako v severní Brazílii, argentinské pampě a Uruguayi,“ konstatoval podle deníku The Washington Post Mezinárodní svaz pro ochranu přírody. Dnes se jaguáři vyskytují jen na 46 procentech původně obývaného území.

Začátek ceremoniálu ještě probíhal podle plánu.

Foto: Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků