Hlavní obsah
Brazilský prezident Jair Bolsonaro Foto: Adriano Machado, Reuters

Brazilský prezident má koronavirus

Nákazu koronavirem potvrdily testy u brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který v minulosti opakovaně zlehčoval závažnost nemoci. Prezident s tváří zakrytou rouškou v úterý výsledky testování potvrdil novinářům, píší zahraniční agentury.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro Foto: Adriano Machado, Reuters
Brazilský prezident má koronavirus

„Cítím se dobře, normálně. Dokonce bych se zde rád prošel, ale kvůli doporučení lékaře nesmím,” uvedl prezident a vysvětlil, že příznaky nemoci včetně horečky začal pociťovat v neděli.

Bolsonaro podstoupil už třetí test na koronavirus. Svým příznivcům v pondělí řekl, že podle lékařů má plíce "čisté". Stanice CNN Brasil a deník O Estado de S. Paulo předtím informovaly, že prezident vykazuje symptomy nemoci covid-19 včetně horečky. Prezidentská kancelář tyto zprávy nekomentovala.

Bolsonaro označuje covid-19 za „chřipečku”. Dlouhodobě se staví proti zavádění přísných koronavirových restrikcí, nesouhlasil ani se zakrýváním nosu a úst, což mu musel nařídit až soudce. Namísto toho doporučoval, podobně jako americký prezident Donald Trump, léčbu hydroxychlorochinem, který sám bral. Toto antimalarikum ale vědci nedávno označili za zcela neúčinné.

Brazílie s 210 miliony obyvatel je přitom nyní po Spojených státech na druhém místě s nejvyšším počtem nakažených koronavirem i v počtu lidí, kteří s covidem-19 zemřeli. Podle údajů brazilského ministerstva zdravotnictví překročil počet obětí 65 000 a zatím bylo zaznamenáno 1 623 284 případů nákazy.

Nemoc bere na lehkou váhu

Bolsonaro opakovaně snižuje vážnost a dopady koronaviru. Nesouhlasí také s nošením roušek na veřejnosti a odmítl se mu podřídit, dokonce i když mu to koncem června nařídil soudce. Na veřejnosti se objevuje bez roušky, a to i na shromážděních, kde se objímal se svými stoupenci. Podporoval znovuotevření země navzdory přibývajícímu počtu nakažených a kritizoval snahy místních vlád zbrzdit šíření koronaviru s pomocí společenských odstupů a karantény.

Během víkendu se Bolsonaro zúčastnil několika akcí a během oslav amerického Dne nezávislosti se 4. července sešel s americkým velvyslancem v Brasílii Toddem Chapmanem. Americké velvyslanectví uvedlo, že Chapman sice nemá žádné symptomy, ale preventivně podstoupí test na koronavirus.

Předchozí testy na koronavirus Bolsonaro podstoupil pod pseudonymy, jak je běžné u lékařských testů, které absolvují brazilští vysocí představitelé s ohledem na zachování jejich soukromí, napsala agentura AP. O prezidentových testech, které byly negativní, informovaly v květnu dokumenty, které zveřejnil místní Nejvyšší soud.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků