„Od dnešního dne zůstane uzavřená hranice s Brazílií,“ řekl Maduro ve čtvrtek večer na setkání s vojáky. Už předtím se země uzavřela ze strany ostrovů v Karibském moři -  Curacaem, Arubou a Bonaire, autonomních zemí Nizozemského království. Zavřené jsou v zemi také všechny přístavy.

 Venezuelské ozbrojené síly vraždí demonstranty, tvrdí Amnesty International

Maduro chce navíc uzavřít hranici s Kolumbií. Tam se totiž vydal Madurův soupeř, samozvaný prozatímní prezident Juan Guaidó. V pohraničním městě Cúcuta je připravená humanitární pomoc, kterou posílají do Venezuely Spojené státy. Maduro ale posílil na hranicích počty vojáků a v následujících hodinách zřejmě hranici uzavře.

Lidé se dohadují s vojáky.

Lidé se dohadují s vojáky.

FOTO: Andres Martinez Casares, Reuters

Guaidó ale vyzval Venezuelany, aby se vydali na pochod k hranici. Pozorovatelé se obávají, že v sobotu by mohlo napětí eskalovat. Demonstrace svých příznivců svolal také Maduro a jeho zatím podporuje armáda.

Jde o maskovanou invazi, tvrdí Maduro o dodávce potravin z USA do Venezuely

Guaidó na Twitteru znovu vyzval vojáky, aby humanitární pomoc do země pustili. „Pánové vojáci, máte tři dny na to, abyste se přidali na stranu ústavy. Tahle pomoc má zachránit životy,“ napsal.

Hranice Venezuely s Brazílií je uzavřená.

Hranice Venezuely s Brazílií je uzavřená.

FOTO: Ricardo Moraes, Reuters

Na vojáky apeloval také šéf amerického vojenského velitelství Jih admirál Craig Faller a náčelník generálního štábu kolumbijské armády Luis Navarro Jiménez vyzvali venezuelské vojáky, aby umožnili vstup humanitární pomoci. Pokud to neudělají, budou podle Fallera „zodpovědní za situaci”.

Madura pomáhají držet u moci zlaté doly. Horníkům platí bezcennými bolívary

Maduro tvrdí, že Venezuelané nejsou žebráci a vše co potřebují, si dokážou vyrobit sami. V zemi je ale už několik let nedostatek léků, potravin i dalšího zboží a kolaps ekonomiky mnozí přičítají právě socialistické hospodářské politice vlády.